ایندیپندنت: آینده روشن روابط دو کره

0

مقامات کره شمالی به دنبال برقراری روابط تجاری هستند و صادقانه تر عمل می کنند؛ هرچند هنوز عامل اعتماد به عنوان یک اصل لازم، میان طرفین به وجود نیامده است.

افق آینده‌پژوهی راهبردی پایگاه اینترنتی روزنامه ایندیپندنت در مقاله ای درباره آینده روابط دو کره چنین نوشت:
«مون جائه این»، رئیس جمهور کره جنوبی، در جریان نشست سه روزه خود با «کیم جونگ اون» همتای کره شمالی اش، اظهار داشت: «عصر جدیدی از صلح در شبه جزیره آغاز شده است.»
از طرفی منتقدان و تحلیلگران با ذکر دلایل بسیار، درباره چشم انداز آتی روابط دو کره، پیش بینی بدبینانه ای را مطرح کرده اند.
با این همه، در طول 65 سال خصومت گذشته، از زمانی که آتش بس شبه جزیره اعلام و دوران جنگ سرد در تاریخ آغاز شد، این دیدار را نمی توان جزء اولین طلوع روابط میان دو کره، به حساب آورد.
در گذشته، عمر روابط نزدیک میان دو کره، کوتاه مدت بود: رفته رفته روابط دو طرف به تیرگی گرائید، جنگ لفظی و پرتاب موشک ها آغاز گردید و کره شمالی با بازگشت به پله اول، موضع خصمانه ای را در برابر سایر کشورهای جهان اتخاذ کرد.
آیا این بار از سر گیری روابط آنها با قبل، متفاوت است؟ همیشه زمینه امیدواری وجود دارد؛ اما در حال حاضر، تعداد کسانی که به آینده این روابط خوش بین هستند، بیشتر از قبل است.
چشم انداز روابط دو کره و آمریکا
اول: شروع مذاکرات با دیدار رهبر کره شمالی و «دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا کلید خورد، دیداری که می توان منصفانه از آن به عنوان یک پیشرفت تاریخی یاد کرد. در آن زمان دو کره تماس زیادی با یکدیگر نداشتند ولی اکنون، آمریکا و کره جنوبی، قاطعانه، موضوع قابلیت های هسته ای کره شمالی را باور دارند.
تفاوت این است: آمریکا و دو کره رهبرانی دارند که می خواهند جنگی را متوقف کنند که از لحاظ تکنیکی هنوز ادامه داشته و در صدر اولویت های آنها قرار دارد.
دوم: با توجه به اختلافاتی که دو طرف در گذشته با یکدیگر داشتند، این بار به نظر می رسد که مقامات کره شمالی بدنبال برقراری روابط تجاری هستند و صادقانه تر عمل می کنند هرچند هنوز عامل اعتماد به عنوان یک پایه و مایه لازم، میان طرفین بوجود نیامده است.
این گونه به نظر می رسد که جمهوری خلق دموکراتیک کره (کره شمالی) با در اختیار داشتن موشک هایی که قابلیت هدف قرار دادن سواحل غربی آمریکا را دارد، تصمیم گرفته است تا با از میان برداشتن تاسیسات هسته ای خود که هدف و جایگاه استراتژیک این کشور را به عنوان یک قدرت هسته ای به دنیا نشان داده است، اعلام پیروزی کرده و گام رو به جلو را بر دارد.
کره شمالی تصمیم دارد اعلام کند که تاسیسات هسته ای و موشکی را پیش از این نابود کرده و در مورد آنچه که از تاسیسات هسته ای بر جا مانده، وعده داده است که آنها نیز بسته به اقدام متقابل نامشخص از سوی آمریکا، منهدم خواهند شد.
با توجه به توییت های پر حرارت دونالد ترامپ، احتمال می رود برخی امتیازات به کره شمالی داده شود و انتظار برگزاری دومین نشست ترامپ و کیم بعید نباشد.
به طور قطع، خواسته های متعادل کره شمالی، نشان دلگرم کننده ای از تمایل آنها برای ملاقات بعدی با ترامپ دارد.
کره شمالی خواستار امضای پیمان صلح رسمی با آمریکا است
به نظر می رسد، با توجه به این که جنگ آمریکا و کره شمالی در سال 1953 تنها با فرمان یک آتش بس میان فرماندهان محلی به طور موقت به پایان رسید، اکنون آنچه که کره شمالی خواستار آنست، امضای یک پیمان صلح رسمی با آمریکا است.
با توجه به گذر زمان و حقایقی که وجود دارد، به نظر می رسد دلایل اندکی برای رد این درخواست وجود داشته باشد.
با این حال، از لحاظ دیپلماتیک، این توافقنامه باید با سازمان ملل متحد به امضا برسد، چرا که جنگ از جانب سازمان ملل متحد صورت گرفته است.
اگرچه این مساله بدیهی بود که سربازانی از بریتانیا، نیوزیلند، کانادا، حتی اتیوپی و تایلند، از جمله دیگر نیروها، به رهبری آمریکا در این جنگ شرکت کرده بودند.
در این میان، آنچه که از همه بهتر به نظر می رسد، آنست که در کنفرانس صلح سازمان ملل متحد، پیونگ یانگ به عنوان میزبان حضور داشته باشد و در مرکز توجه جهانی قرار گیرد.
از نگاه کره جنوبی که مدتهای طولانی در سایه قصد تهاجمی کره شمالی زندگی کرده اند، این امر اطمینان خاطری را برای آنها بوجود می آورد که دستاوردهای نمادین و قابل توجه، ادامه دادن در مسیر صلح وحفظ آن است.
کره شمالی و کره جنوبی در مرز دو کره مجددا فعالیت خود را از سر خواهد گرفت
مجتمع صنعتی مشترک کره شمالی و کره جنوبی در مرز دو کره مجددا فعالیت خود را از سر خواهد گرفت؛ گردشگران دوباره از کره شمالی بازدید خواهند کرد؛ خطوط راه آهن در سراسر منطقه غیر مناطق پرواز ممنوع تاسیس خواهد شد و نمادین ترین این اقدامات، میزبانی مشترک برای برگزاری بازی های المپیک تابستانی سال 2032 خواهد بود.
تقریبا به مدت نیم قرن یعنی از سال 1988، بازی های المپیک به سئول کمک کرد تا به عنوان یک قدرت صنعتی مدرن و دموکراتیک، که اکنون عضو گروه بیست نیز می باشد، در عرصه جهانی حضور چشمگیری داشته باشد.
هیوندای، سامسونگ و سایر شرکت های بزرگ می توانند اقدامات بیشتری را انجام دهند تا اقتصاد کره شمالی را حتی تحت سلطه سلسله کیم، دگرگون سازند.
همکاری نزدیکتری که رئیس جمهور کره جنوبی از آن سخن می گوید و احتمالا بر اساس مدل اتحادیه اروپا است، احتمال جنگ را نیز کاهش خواهد داد.
لازمه تحقق تمامی پیشرفت هایی که مدنظر است، این است که کره شمالی از طرف نهادهای عمومی تحت فشار قرار گیرد و به طور مستقل صحت انهدام قابلیت های هسته ای خود را معلوم سازد.
در حال حاضر کره شمالی به ویژه در سایت هسته ای اصلی «یونگ بیون»، نشان داده است که تمایل انجام چنین کاری را دارد، اما لازم است که در این باره تضمین قوی را از طرف ترامپ دریافت کند.
این امکان وجود دارد که آمریکا و سازمان ملل متحد، تحریم های شدید خود را علیه کره شمالی از میان بردارند و رنج مردم کره شمالی کمتر شود.
تاکنون، نحوه دیپلماسی یا «توافق کردن» ترامپ، از نگاه وی، به گونه ای تعجب آور، کارساز بوده است.
این مساله که ترامپ سعی دارد گستاخانه، در ایجاد تغییر و تحول در شبه جزیره کره از دیگران پیشی بگیرد را نباید نادیده بگیریم.
اما در پشت پرده این ماجرا، چین، تنها دوست کشور انزوا طلب کره شمالی در جهان قرار دارد.
ممکن است در طولانی مدت ماجرا این گونه ختم شود: پکن حتی با دریافت پاداشی که می تواند به کاهش روابط تنش زا با کاخ سفید کمک کند، دیگر از طرف متحد خود رای خود نا امید و دلسرد شده و نسبت به تثبیت وضعیت شبه جزیره کره تمایلی نداشته باشد.
استقبال مردم کره شمالی در دیدار رئیس جمهور کره جنوبی از پیونگ یانگ
حدود 100 هزار نفر از مردم کره شمالی در طی دیدار رئیس جمهور کره جنوبی از پیونگ یانگ که به منظور وحدت دو کره انجام گرفته بود، از وی استقبال کردند و با تکان دادن گل هایی که در دست داشتند، فریاد «سرزمین مادری»، «وحدت» را سر دادند.
وحدت دو کره، ممکن است حتی تا سال 2032 محقق نشود، اما می توان انتظار داشت در آینده ای نزدیک، دو کره با دو نظام حکومتی جداگانه به یک اقتصاد مشترک، دست یابند که در آن سلاح های هسته ای کره شمالی جایی نداشته باشد.
خلع سلاح هسته ای کره شمالی و کره جنوبی امری است که ابتدا باید محقق شود و پس از آن به دنبال یکپارچگی اقتصادی دوطرف بود.
از آنجائی که ما به نحوه رفتار ترامپ و کیم آشنایی داریم، امکان دارد در طی این مسیر، لغزش ها، سوء تفاهمات و تردیدهایی وجود داشته باشد.
اما با حضور چین، کره جنوبی، کره شمالی، روسیه، ژاپن و آمریکا که به سمت اهدافی مشابه در حال حرکت هستند، آینده کره، روشن تر از زمانی که به یک امپراتوری قدرتمند متحد در قرن نوزدهم تبدیل خواهد شد، نبوده است. داستان شبه جزیره کره آرام آرام در حال تکمیل شدن است.

منبع: آریا

پاسخ دهید

برای دریافت کاتالوگ موسسه کلیک فرمایید ( دانلود کاتالوگ )
Hello. Add your message here.