بحرین تا ۲۵ سال آینده دچار تنش آبی می‌شود

0

بحرین تا ۲۵ سال آینده دچار تنش شدید آبی خواهد شد. به همین منظور مسئولین این کشور با احداث آب‌شیرین‌کن‌ها، توسعه مکانیزاسیون کشاورزی، استفاده از دستگاه‌های کم‌‍آب بر در این بخش و کشت هیدروپونیک محصولات کشاورزی، در صدد حل این مشکل هستند.

افق آینده‌پژوهی راهبردی بحرین کشوری متشکل از ۴۰ جزیره با پایتختی منامه در جنوب خلیج فارس و غرب آسیا قرار دارد. این کشور از نظر میزان مصرف آب به ازای هر مترمکعب مساحت، دومین کشور پرمصرف در جهان محسوب می‌شود.

بحرین تا ۲۵ سال آینده با بحران آب روبروست

این کشور طی سالیان اخیر همواره با مشکل کیفیت آب دست و پنجه نرم کرده است. در اوایل قرن بیستم که این کشور بخشی از خاک ایران بوده، آب مورد نیاز خود را از منابع آبی شمال خود تامین می‌کرد اما در دهه ۹۰ میلادی آب شیرین این کشور قطع ولی با افزایش جمعیت تقاضای مصرف آن همواره رشد داشته است.

بر اساس گزارشی که به تازگی موسسه منابع جهانی منتشر نموده است، بحرین در میان ۱۰ کشور با بالاترین احتمال تنش آبی تا ۲۵ سال آینده قرار دارد.

در این گزارش ۱۶۷ کشور مورد بررسی قرار گرفته‌اند که در ۳۳ مورد از آن‌ها احتمال کم آبی تا سال ۲۰۴۰ وجود دارد؛ تقریبا نیمی از این ۳۳ کشور در منطقه غرب آسیا قرار دارند.

سهم بالای تامین منابع آبی بحرین از سفره‌های زیر زمینی

آب مورد نیاز عمده ساکنین این کشور عربی از آب شیرین کن‌ها، آب‌های زیر زمینی و تصفیه آب فاضلاب تأمین می‌شود؛ به طوری که ۵۴ درصد آن از سفره‌های زیر زمینی، بیش از ۳۶ درصد آن از آب شیرین کن‌ها و بیش از ۹ درصد آن از تصفیه فاضلاب‌ها در این کشور به دست می‌آید.

کیفیت آب شرب این کشور به شدت تحت تاثیر شوری بالا قرار دارد. طبق تحقیقات فائو ثابت شد بیشتر این شوری ناشی از افزایش بی رویه برداشت آب از آبخوان‌های زیرزمینی بوده است.

به همین دلیل بحرین به شدت به منابع آبی غیرمتعارف از جمله ۴ نیروگاه آب شیرین کن خود وابسته است و این نیروگاهها نقش پررنگی در امنیت این کشور دارند؛ یکی از راه حل‌های جایگزین کردن آب شیرین از سفره‌های زیرزمینی انتقال آب از دریا و تصفیه آن است.

دلائل بحران آب در بحرین

هرساله تقاضای آب بحرین به دلیل افزایش جمعیت، توسعه صنعتی، رشد تجاری و طرح‌های گردشگری، به طور متوسط ۴ درصد افزایش می‌یابد. به همین دلیل این میزان آب شیرین کن کفاف تأمین آب را در بحرین نخواهد داد.

علاوه بر این بارندگی‌های نا منظم، تبخیر بالای آب و تلفات گسترده در شبکه توزیع عمومی به این بحران افزوده است؛ به طوری که نشت آب در بحرین در سال ۲۰۱۲ بین ۲۷۳ تا ۳۳۱ لیتر در روز گزارش شده است.

راهکار مسئولین بحرین برای فائق آمدن بر تنش آبی

بدین منظور بحرین با اجرای طرح‌هایی از جمله ذخیره سازی آب در سراسر این کشور، توسعه مکانیزاسیون کشاورزی و استفاده از استفاده از دستگاه‌های کم آب بر در این بخش و توسعه کشت هیدروپونیک محصولات کشاورزی به دنبال تامین منابع آبی مورد نیاز مردم است.

این کشور به دنبال آن است که امنیت غذایی خود را تا چهار دهه آینده به ۶۰ درصد برساند؛ که البته تحقق این هدف با توجه به تنش آبی، بعید به نظر می‌رسد.

در حال حاضر نیمی از منابع آبی این کشور به وسیله نیروگاه‌های آب شیرین کن و شوری زدایی از آب دریا تامین می‌شود، به همین دلیل امنیت آبی در بین مسئولین این کشور همچنان در اولویت قرار دارد.

گفتنی است از آب مورد استفاده در بحرین ۴۷ درصد برای مصارف شرب، ۴۴ درصد برای کشاورزی و محیط زیست و ۹ درصد به بخش صنعت و تجارت اختصاص می‌یابد.

منبع: تجارت نیوز

پاسخ دهید

برای دریافت کاتالوگ موسسه کلیک فرمایید ( دانلود کاتالوگ )
Hello. Add your message here.