خودرو‌هایی که در آینده با هوا حرکت می‌کنند

0
با کاهش منابع اولیه تولید باتری‌های لیتیومی، خودروسازان در پی آن هستند تا سوخت‌های جایگزین دیگری بیابند. در همین راستا آن‌ها از هیدروژن، روغن خوراکی و حتی گرافن سوخت تهیه کرده اند.
افق آینده پژوهی پس از اختراع خودرو‌هایی با سوخت فسیلی، یکی از دغدغه‌های اصلی تولیدکنندگان چنین موتور‌هایی و مصرف‌کنندگانش، موضوع آلودگی‌های زیست محیطی آن بود.
به گزارش نامه نیوز آلودگی‌هایی که در مقاطع مختلف باعث شد سوخت‌های دیگری مانند سوخت اتمی هم جایگزین آن شود. اما هر کدام از آن‌ها با مشکلاتی روبرو بودند. در همین راستا محققان در پی ساخت سوخت‌های جدید و جایگزین برای به حرکت در آوردن خودرو‌ها هستند.
در همین راستا خودرو‌های الکتریکی به بازار عرضه شدند که با باتری‌های لیتیوم یونی حرکت می‌کردند. هرچند این خودرو‌ها به محیط زیست آسیب کمتری می‌رسانند، اما تولید آن‌ها نیز بدون مشکل نیست.
درحال حاضر تولید کنندگان باتری با مشکل تامین ذخایر مواد اولیه کلیدی باتری‌های بزرگ روبرو هستند. کبالت و لیتیوم دو ماده اصلی هستند که در این باتری‌ها به کار می‌روند که ذخایر مورد نیاز برای این صنعت پرسود را تامین می‌کنند.
شرکت معدنی Trent Mell of First Cobalt در کانادا در این باره می‌گوید: کبالت فلز خطرناکی است، زیرا ذخایر اندکی دارد. مقدار زیادی از آن تولید نمی‌شود. ما به کشف ذخایر بیشتر نیاز داریم.
این درحالی است که تولید کنندگان خودرو‌های مجهز به فناوری بالا و شرکت‌های الکترونیکی بدون این فلز نمی‌توانند به فعالیت خود ادامه دهند؛ بنابراین تولید کنندگان خودرو‌های الکتریکی باید نگران آن باشند که تامین مواد اولیه معدنی یا فرایند‌های زیربنایی پالایش و فرآوری روی یک منبع متمرکز شود. بدون منابع متنوع احتمال محدودیت ذخایر نیز جدی‌تر می‌شود.
منبع: نامه نیوز

پاسخ دهید

برای دریافت کاتالوگ موسسه کلیک فرمایید ( دانلود کاتالوگ )
Hello. Add your message here.