قاره آفریقا ؛ سرزمین فرصت‌های قرن حاضر و آینده

0

گزارش های مراکز معتبر مالی سه اولویت سرمایه گذاری در قاره آفریقا را انرژی، خدمات مالی و حمل و نقل تعیین کرده است.

 افق آینده‌پژوهی راهبردی: جریان سرمایه گذاری مستقیم خارجی در آفریقا در 10 سال گذشته تقریبا دو برابر شده است.
قاره آفریقا مجموعه ای از کشورهای در حال توسعه با درجه پیشرفت متفاوت، سرزمینی غنی و متنوع از لحاظ مواد خام و معدنی و استعدادهای بالای کشاورزی، ظرفیت های اقتصادی و تجاری قابل توجه، بازار بکر و گسترده و نیروی کار جوان و ارزان است.
آفریقا همواره به‌ عنوان سرزمینی سودآور مورد توجه قدرت های سنتی همچون آمریکا، انگلیس و فرانسه و قدرت های جدید همچون چین و هند بوده و اولویت مهم و دائمی و قابل دوام در میان اولویت بندی اقتصادی و تجاری این کشورها داشته است.
قاره آفریقا با استفاده از ظرفیت‌های بکر خود و با سرعت بالا در حال تبدیل شدن به سرزمین فرصت‌های قرن حاضر و آینده است.
نیاز اقتصادهای بزرگ و نوظهور به مواد اولیه و خام آفریقا رو به افزایش است که این امر امکان صدور کالا و خدمات به بازار یک میلیارد نفری این قاره را فراهم کرده و زمینه را برای نفوذ بیشتر قدرت‌های اقتصادی در قاره آفریقا جهت بهره مندی از این موقعیت‌ها بوجود آورده است.
بر اساس گزارش سرمایه گذاری جهانی منتشر شده از سوی کنفرانس تجارت و توسعه سازمان ملل (UNCTAD )، آفریقا سهم خود را از سرمایه گذاری خارجی 7 درصد ارتقا داده است.
عواملی مانند نرخ بالاتر رشد اقتصادی در مقایسه با میانگین جهانی، وجود منابع عظیم نفت، طلا، الماس، اورانیوم، مس، فسفات، آلومینیوم و آهن، وفور محصولات کشاورزی همچون قهوه، چای، کاکائو، شکر،کائوچو، وچوب و دانه های روغنی و میانگین نرخ تورم 10% (به استثنای کشور زیمبابوه) قاره آفریقا را سرزمین فرصت‌های بکر برای همکاری‌های اقتصادی و سرمایه گذاری های مشترک معرفی می کند.
رویکرد اغلب کشورهای توسعه یافته در قاره آفریقا همواره به نوعی استثمارگونه و با هدف خرید ارزان مواد خام بوده است اما جمهوری اسلامی ایران همواره اجرای طرح های بلندمدت را که برای هر دو طرف سودمند و منافع پایداری ایجاد کند در سرلوحه فعالیت‌های خود قرار داده است.
ساخت راه و سد و مسکن و ایجاد کارخانه های کنسرو سازی و مواد غذایی از فعالیت‌های ایران در آفریقا بوده است.
ایران سال‌های گذشته در این حوزه‌ها پیشرفت های قابل توجهی داشته است.
همکاری در بخش تولید انرژی بخصوص برق و صدور خدمات فنی و مهندسی و کشاورزی و همچنین انتقال تکنولوژی زمینه های مهم و دارای ظرفیت همکاری بخش خصوصی کشورمان با قاره آفریقاست.
اما پرسش اینجاست که توسعه روابط اقتصادی ایران با سرزمین آفریقا، از چه مسیری می‌گذرد و اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران چگونه می تواند مسیر را برای حضور فعالان بخش خصوصی هموار کند؟
– ایران می‌تواند برای شناسایی و طبقه بندی کالاهایی که در تولید آن‌ها مزیت نسبی دارد اقدام کند و بر اساس نیاز آفریقا با ارائه اطلاعات مناسب و دقیق شرکت‌های تولیدکننده ایرانی را به سمت بازار آفریقا هدایت و حمایت کند.
نفت، گاز و فرآورده‌های پتروشیمی از این جمله‌اند.
– می توان با رایزنی و تفاهم با کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران یا دیگر کشتیرانی‌های فعال، برای حمل و نقل ارزان و دریافت تخفیف‌های مناسب در ازای تامین بار همیشگی برای آنها اقدامات موثری کرد.
– ایجاد کارگروه صادراتی از شرکت‌های علاقمند به صادرات به قاره آفریقا که محصولاتشان قابل صادرات و فروش به کشورهای این قاره باشد، قدمی مهم و موثر در توسعه روابط خواهد بود.
فعالیت چنین کارگروهی در مرحله نخست، می تواند بازاریابی و ایجاد ارتباط با تجار و بازرگانان در غرب و شرق آفریقا و ایجاد مراکز فروش و دفتر های تجاری در یکی از کشورهای مهم شرق آفریقا مثل کنیا و یک کشور غرب مثل غنا یا ساحل عاج باشد.
این کارگروه می تواند به شرکت های بخش خصوصی صادرکننده در همه مراحل صادرات خدمات، خدمات اطلاعاتی و لجستیکی ارائه کند.
– با توجه به مشکلات کم‌آبی که پیش روی کشورهای منطقه خاورمیانه است، می توان زمینه‌های تولیدات مشترک کشاورزی را در آفریقا جستجو کرد. تولید غلات و حبوبات و دانه های روغنی به عنوان مواد غذایی استراتژیک, از جمله ظرفیت‌های بکر در آفریقاست که می توان در زمینه پروژه های مشترک تولیدات کشاورزی همکاری‌های پر سود و برد- برد را با کشورهای آفریقایی را برنامه ریزی کرد.
همچنین به دلیل ساختار جغرافیایی و اقتصادی نوعی تشابه در نیازمندی‌های وارداتی همه کشورهای آفریقایی وجود دارد که شرکت های ایرانی توان صادرات بسیاری از این اقلام به بازار آفریقا را دارند.
برخی از این اقلام شامل این موارد است :
1. غلات و مواد غذایی فراوری شده
2. تجهیزات الکترونیکی و مکانیکی
3. ماشین آلات کشاورزی
4. فرآورده های نفتی
5. سیمان و نمک سولفور
6. دارو
7. کاشی و سرامیک
8. رنگ و رزین و مواد پتروشیمی
9. شوینده ها 10. لوازم آرایشی و بهداشتی
– در این حال، ظرفیت‌های صادراتی آفریقا نیز گسترده است و ایران می تواند کالاهایی مانند قهوه و چای ، کاکائو، شکر،کائوچو، وچوب و دانه های روغنی و مواد معدنی مانند اورانیوم، مس، فسفات و آلومینیوم را از قاره آفریقا وارد کند.

منبع: خبرگزاری صدا و سیما 

** تمامی مطالب اختصاصی پایگاه اینترنتی مؤسسه که بیانگر مواضع رسمی مؤسسه افق آینده پژوهی راهبردی است، با ذکر کلمه «اختصاصی» در ابتدای هر مطلب مشخص شده است. بدیهی است سایر مطالب که فاقد قید «اختصاصی» هستند در حکم موضع رسمی مؤسسه نیست و صرفا جهت بهره برداری علاقه مندان و همراه با ذکر منبع منتشر می شود.

پاسخ دهید

برای دریافت کاتالوگ موسسه کلیک فرمایید ( دانلود کاتالوگ )
Hello. Add your message here.