مقدم: رسانه‌ها آینده را رصد کنند

0

باید با مکانیسم‌های آینده‌پژوهی در حوزه رسانه بررسی شود که رسانه‌های ما حداقل با نگرانی از بودونبود خود آینده را رصد کنند و تدابیری بیندیشند.

افق آینده پژوهی راهبردی گاهنامه‌ی اینترنتی شفقنا با موضوع آینده‌ی رسانه‌ها در ایران اول مرداد ۱۳۹۶ منتشر شد که لینک پی‌دی‌اف کامل مجله را اینجا می‌توانید دریافت کنید. به مرور بخش‌های مختلف مجله را منتشر می‌کنیم تا دسترسی مخاطبان بیشتری به مطالب فراهم شود:

بیژن مقدم، مدیرمسئول پایگاه خبری «الف»:

قبلاً فاصله پیشرفت‌ها و اختراعات گاهی۵ سال، ۱۰ سال یا ۲۰ سال بوده است، در حال حاضر چون درباره‌ی رسانه صحبت می‌کنیم اساساً پاسخ این سؤال را حداقل من نمی‌توانم بدهم. چون هر روز ممکن است پدیده جدیدی رونمایی شود که همه مکانیسم‌های قبلی را تهدید یا نابود کند یا ارتقا دهد. شما اگر به ۵ ماه قبل از تلگرام یا مشابه آن برگردید، چگونه می‌توانستید وضعیت الآن را تصور کنید؟ همه این رسانه‌ها تابع اتفاقات بیرونی هستند که در حال رقم خوردن هستند و همه را تحت تأثیر قرار می‌دهد. آخرین ابزار قبل از شبکه‌های اجتماعی سرویس پیامک بود که اخبار را پیامک می‌کردیم. با ظهور این شبکه‌ها این سرویس کلاً حذف شد. بنابراین قابل پیش‌بینی نیست.

باید با مکانیسم‌های آینده‌پژوهی در حوزه رسانه بررسی شود که رسانه‌های ما حداقل با نگرانی از بودونبود خود آینده را رصد کنند و تدابیری بیندیشند. چون به‌هرحال این روند در حال طی شدن است و روزنامه به‌طور طبیعی راه خود را در جاهایی از دست می‌دهد. برای این که جایگاه آن را حفظ کنیم، باید چه کار کنیم؟ اگر با همین مکانیسم‌ها برویم وضعیت به سمت تعطیلی خواهد رفت. اما باید با نگاه آینده فکر شود که ممکن است رسانه‌های پرقدرت‌تر از رسانه‌های حوزه مجازی هم بیاید، آن وقت چه باید کرد؟ یعنی در جایی که مردم دنبال خبر از ما نیستند و فیلم و عکس خبر را در لحظه می‌بینند حتی گاهی تفسیر آن را هم می‌بینند. نه می‌توانیم بگوییم همه نابود می‌شوند و نه می‌توانیم بگوییم وضعیت رسانه خوب می‌شود. رسانه‌های سنتی حتماً وضعشان خوب نمی‌شود، مگر اینکه خود را به‌روز کنند.

منبع: شفقنا

پاسخ دهید

برای دریافت کاتالوگ موسسه کلیک فرمایید ( دانلود کاتالوگ )
Hello. Add your message here.