هوش مصنوعی و پیش بینی نتایج انتخابات ریاست جمهوری 96

0

یک شنبه 24 اردیبهشت 1396 فراخوانی با عنوان مسابقه هوش مصنوعی پیش بینی نتایج انتخابات ریاست جمهوری در هزاران گروه مختلف تلگرامی دست به دست میشد.

افق آینده‌پژوهی راهبردی:  این نخستین بار در ایران است که هوش مصنوعی از دامنه کاربردهای تجاری فراتر رفته و وارد اجتماع و حوزه سیاست و پیش بینی نتایج انتخابات می شود.

طی سه روز، افراد متعدد از شهرهای مختلف ایران با تحصیلات مختلف برای شرکت در این مسابقه ثبت نام کردند.

سه شنبه همان هفته، 330 تیم آماده شروع مسابقه ای بودند که هم در تاریخ فناوری اطلاعات و هم در تاریخ سیاسی کشور بی سابقه بوده است.
مجید زرین، ایده پرداز مسابقه هوش مصنوعی پیش بینی نتایج انتخابات ریاست جمهوری، با اعلام اتمام مهلت ثبت نام تیم ها، ارایه داده های مورد نیاز تیم ها برای برنامه نویسی و تحلیل را آغاز می کند.
داده هایی که شرکت نت ماین به عنوان مجری برگزاری مسابقه، با خزش در بیش از 48هزار کانال تلگرامی دارای بیش از هزار عضو جمع آوری کرده است و با توجه به استمرار داشتن تبلیغات نامزدها، داده های جدید هم به صورت متناوب در اختیار شرکت کنندگان قرار گذاشته می شد.
هر تیم باید بر پایه الگوریتم های هوش مصنوعی، کد برنامه ای را بنویسد و نتایج انتخابات ریاست جمهوری را که عبارت است درصد آراء هر نامزد، پیش بینی و تا ساعت 11 صبح روز برگزاری انتخابات؛ جمعه 29 اردیبهشت 96، به تیم برگزاری مسابقه ارایه کند.
از 330 شرکت کننده، 36 نفر موفق می شوند در مهلت تعیین شده، کد برنامه و نتیجه ای را که به دست آورده اند به تیم برگزاری مسابقه تحویل دهند.
مدیرعامل نت‌ماین به همین‌جا بسنده نمی‌کند، طی 6 ساعت، مجید زرین بر مبنای مدل خرد جمعی، برنامه ای می نویسد و نتایج به دست آمده توسط سایر تیم ها را تحلیل می کند و یک پیش بینی نهایی به دست می آورد. نتیجه ای که کمتر از 24 ساعت بعد مشخص می شود با انحراف باور نکردنی تنها 0/7 درصدی با نتایج واقعی انتخابات اختلاف دارد.

مجید زرین که افتخارات علمی و موفقیت های کاری قابل قبولی دارد در این باره می گوید: در زمان انتخابات ریاست جمهوری امریکا، اکثر نظرسنجی ها نشان دهنده پیروزی هیلاری کلینتون در انتخابات بودند، اما یک سیستم هوش مصنوعی که در بمبئی هندوستان برنامه نویسی و تولید شده بود، پیش بینی کرد که دونالد ترامپ برنده نهایی انتخابات خواهد بود.
این سیستم که MogIA نام دارد و در سال 2004 تولید شده، تا کنون توانسته 3 انتخابات بزرگ را به درستی پیش بینی کند.
مقام اول ایران در مسابقات هکاتون جهانی (Angel hack) می گوید سانجیو رای، بنیان گذار استارت آپ Genic.ai که این سیستم هوش مصنوعی را ساخته است برای پیش بینی انتخابات اخیر امریکا 20 میلیون داده ورودی را از بسترهایی عمومی مانند گوگل، فیس بوک و توئیتر جمع آوری و تحلیل کرده است.
اما در ایران، این نخستین بار است که هوش مصنوعی از دامنه کاربردهای تجاری فراتر رفته و وارد اجتماع و حوزه سیاست و پیش بینی نتایج انتخابات می شود.
استقبال قابل توجهی که از این مسابقه به عمل آمد، می تواند نویدبخش روزهای خوبی برای حوزه هوش مصنوعی در کشور و استارت آپ های فعال در این زمینه باشد.
تجارت، فرهنگ، اجتماع و سیاست ایران همه می توانند از دستاوردهای این حوزه که در لبه فناوری های نوین جهان قرار دارد منافع بی شماری ببرند.

منبع: ICTPRESS
** تمامی مطالب اختصاصی پایگاه اینترنتی مؤسسه که بیانگر مواضع رسمی مؤسسه افق آینده پژوهی راهبردی است، با ذکر کلمه «اختصاصی» در ابتدای هر مطلب مشخص شده است. بدیهی است سایر مطالب که فاقد قید «اختصاصی» هستند در حکم موضع رسمی مؤسسه نیست و صرفا جهت بهره برداری علاقه مندان و همراه با ذکر منبع منتشر می شود.

پاسخ دهید

برای دریافت کاتالوگ موسسه کلیک فرمایید ( دانلود کاتالوگ )
Hello. Add your message here.