پایان عصر دلار نزدیک است؟

0
جنگ پول و به تعبیری بهتر «جنگ سرنگونی دلار آمریکا» در حال حاضر آغاز شده و ممکن است به جنگ جهانی سوم منجر شود
افق آینده‌پژوهی راهبردی سلطه دلار آمریکا به عنوان ارز ذخیره عمده در سرتاسر جهان در سایه گرایش بیشتر کشورها برای کنار گذاشتن پول این کشور و پس از پر شدن پیمانه آنها از قلدری، محاصره، تحریم های اقتصادی و ورود به جنگ هایی که ثبات و امنیت و اقتصاد جهان را به شدت به هم زده است، رو به سقوط است و به فروپاشی کامل نزدیک می شود.
 «عبدالباری عطوان» تحلیلگر جهان عرب با اشاره به این موضوع نوشت: هنگامی که کشورهایی نظیر چین، روسیه، ایران و ونزوئلا تدابیری راهبردی و جدی برای کنار گذاشتن دلار به نفع ارزهای دیگر نظیر یوان چین و یورو ارائه می کنند، این بدان معناست که فرماروایی دلار آمریکا تهدید شده و پایان سلطه آن نزدیک شده است.
رای الیوم افزود: در همین راستا چین چند روز پیش تصمیم گرفت در قراردادهای نفتی آتی خود پول محلی «یوان» را برای خرید نفت و پرداخت واردات آن استفاده کند و از اوایل سال آینده «پترویوان» را جایگزین «پترودلار» کند.
بزرگترین اشتباه آمریکا در سال ۱۹۷۱ میلادی، جدا کردن پول از طلا و خروج از توافق نامه مالی Bretton Woods پس از جنگ جهانی دوم بود. این موضوع به بانک مرکزی این کشور اجازه چاپ میلیاردها دلار بدون پوشش طلا را داد که نتایج آن اکنون خود را نشان می دهد و مهمترین آنه هم سقوط سلطه دلار است.
نویسنده با اشاره به اینکه ژان کلود یانکر رئیس کمیساریای اروپا، اقدام آمریکا برای مجبور کردن کشورهای اروپایی جهت خرید کالاهای آنها با دلار این کشور را به سخره گرفت و این اقدام آمریکا را سخیف و پوچ خواند، در ادامه نوشت: از سوی دیگر «برونو لومایر» وزیر دارایی فرانسه نیز چند روز پیش گفت که می خواهد حکومت مالی خود را به دلار وابسته نکند. علاوه بر این بلومبرگ نیز در گزارشی به تلاش روسیه برای کاهش سپرده های مالی خود از دلار و همچنین تلاش های چین علیه دلار اشاره کرد.
عطوان با اشاره به اینکه جنگ تجاری ترامپ علیه اروپا، کانادا، چین وروسیه و اعمال مالیات های بالا بر واردات آتی آمریکا نقش بسزایی در زمینه اتحاد جهان علیه آمریکا و پایان دادن به سلطه اقتصادی این کشور در سریعترین وقت ممکن ایفا می کند، افزود: تصمیم پنج کشور ذکر شده یعنی چین، روسیه، ایران، ونزوئلا و اتحادیه اروپا برای کنار گذاشتن دلار به تضعیف سلاح تحریم های اقتصادی دولت آمریکا منجر خواهد شد زیرا بی نیازی کلی و جزئی از دلار در جهان به کاهش قدرت خرید مصرف کننده آمریکایی منجر می شود و قیمت کالاهای وارداتی را به شدت بالا می برد.
وی در پایان نوشت: جنگ پول و به تعبیری بهتر «جنگ سرنگونی دلار آمریکا» در حال حاضر آغاز شده و ممکن است به جنگ جهانی سوم منجر شود
منبع: روزنو

پاسخ دهید

برای دریافت کاتالوگ موسسه کلیک فرمایید ( دانلود کاتالوگ )
Hello. Add your message here.