آینده‌پژوهی، آسیب‌های فرهنگی و اجتماعی یزد را کاهش می‌دهد

0

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی یزد گفت: اجرای طرح آینده‌پژوهی فرهنگی و اجتماعی یکی از فعالیت‌های بسیار مهم این اداره کل در استان است که سبب کاهش آسیب‌ها در این بخش خواهد شد.

افق آینده‌پژوهی راهبردی مجید جوادیان زاده روز دوشنبه همزمان با روز فرهنگ عمومی (14 آبان) در گفت‌وگوی اختصاصی با خبرنگار ایرنا افزود: اکنون با یکسری آسیب‌ها و ظرفیت‌های اجتماعی فرهنگی مواجه ایم که حاصل گذشته است، ازاین‌رو برای مداخله و زمینه‌سازی برای کاهش آسیب‌ها در آینده باید اکنون، تصویر درستی از آینده داشته باشیم.
دبیر شورای فرهنگ عمومی استان بابیان اینکه طرح آینده‌پژوهی، توجه نخبگان و روشنفکران را به آینده جلب و آسیب‌ها و ظرفیت‌های موجود را شناسایی می‌کند، ادامه داد: اگر درگذشته درباره بسیاری از مسائل اجماعی آینده‌پژوهی صورت گرفته بود، اکنون مبارزه با آن دشوار و با صرف هزینه‌های گزاف همراه نبود.
جوادیان زاده اظهار داشت: طرح آینده‌پژوهی به تفکیک در 10 شهرستان‌ها انجام می‌شود و قرار است پس از طرح یافته‌های آن در نشست شورای فرهنگ عمومی، مبنای فعالیت‌های فرهنگی قرار گیرد.

** تعیین رویکرد اصلی برای شورا
جوادیان زاده خاطرنشان کرد: در سال جاری برای شورای فرهنگ عمومی استان، رویکرد اصلی تعریف‌شده تا مباحث مختلف جهت پیدا کند و از سردرگمی‌ها در حوزه فرهنگ کاسته شود.
این مسئول فرهنگی استان بیان کرد: فرهنگ عمومی مجموعه‌ای از ارزش‌ها، هنجارها و باورهای موردپذیرش اکثریت افراد جامعه است و عمومی بودن، مهم‌ترین ویژگی و وجه تمایز آن با سایر فرهنگ‌ها و خرده‌فرهنگ‌ها محسوب می‌شود.
وی با تأکید بر اینکه شورای فرهنگ عمومی، نهادی بالادستی در سیاست‌گذاری فرهنگ است که همه نیروهای مؤثر و مرتبط فرهنگی استان در آن عضویت دارند افزود: این شورا ظرفیت خوبی در راستای ایجاد اجماع فرهنگی و تعیین راهبردهای کلان فرهنگی و اجتماعی به تفکیک شهرستان‌ها در استان است.
جوادیان زاده ادامه داد: فرهنگ عمومی حوزه‌های گسترده‌ای ازجمله موضوع‌هایی ازجمله سبک زندگی، خانواده، زندگی شهری، کاشانه نشینی، کسب و کار را دربرمی گیرد.

منبع: اقتصاد ایران

پاسخ دهید

برای دریافت کاتالوگ موسسه کلیک فرمایید ( دانلود کاتالوگ )
Hello. Add your message here.