انتخابات عراق و آینده حضور آمریکا در خاک عراق

0

امریکایی ها بار دیگر نیروهای نظامی خود را در این کشور با توجیه مبارزه با گروه تروریستی داعش مستقر کردند.

افق آینده پژوهی/ “محمد سعید ادریس” نویسنده روزنامه الاهرام مصر نوشت: آمریکایی های پس از خروج از عراق در سال 2011 بار دیگر نیروهای نظامی خود را در این کشور مستقر کردند و این بار توجیه آنان برای این اقدام مبارزه با گروه تروریستی داعش است .

آمریکایی ها چه زمانی از عراق خارج خواهند شد؟

به گفته او، آمریکایی ها رهبری ائتلاف بین المللی مبارزه با داعش در عراق را در دست دارند و صرف نظر از ارزیابی نقش آمریکا در این جنگ باید گفت، آمریکا حضور جدید خود در عراق را به مبارزه با داعش مربوط کرده است و این چیزی است که حیدرالعبادی نخست وزیر عراق نیز بر آن صحه گذاشته است بنابر این مهم ترین سوال در این شرایط در عراق و خارج از آن پس از اخبار رسمی عراق مبنی بر شکست داعش در هشتم دسامبر گذشته این است: آمریکایی ها چه زمانی از عراق خارج خواهند شد؟

این سوالی است که این روزها در محافل عراقی مطرح است، حال آنکه به شکست و نابودی داعش در موصل نیز چیزی نمانده است از همین رو وزیر دفاع آمریکا در نخستین سفر خود به عراق بر این  موضوع تاکید کرد: هدف ارتش آمریکا از استقرار در عراق تسلط بر منابع نفتی این کشور نیست .

وی با این اظهارات در تلاش برای اصلاح سخنان دونالد ترامپ مبنی بر حقوق آمریکایی ها از منابع نفتی برآمد که عراقی ها را خشمگین کرده بود .

ترامپ همچنین به شدت از تصمیم باراک اوباما رئیس جمهور سابق آمریکا مبنی بر خروج نیروهای آمریکایی از عراق انتقاد کرده بود.

روشن است آمریکا اکنون و پس از شکست داعش در موصل به دنبال مبارزه با اعضای باقی مانده داعش و گروههای مشابه و نیز کاهش نفوذ ایران در عراق است.

اگر واقعا آمریکا به دنبال دو هدف بالا باشد باید گفت که ایران و متحدانش در عراق به خطر آن برای عراق واقف هستند از همین رو محافل مختلف عراقی این روزها بر موضوع حضور نظامی آمریکا در کشورشان متمرکز شده اند و درخواست خروج نیروهای آمریکایی را مطرح و عنوان کردند دلیل حضور آمریکایی ها مبارزه علیه تروریسم بود و اکنون داعش در عراق از بین رفته است.

این در حالی است که ایران تاکید دارد در چارچوب همکاری با عراق و سوریه اجازه نخواهد داد آمریکایی ها در مناطق کُرد نشین عراق نفوذ کنند.

نکته قابل توجه این است که عراق به استقبال برگزاری انتخابات پارلمانی می رود از همین رو باید پرسید آیا حضور نظامی آمریکا در خاک عراق انتخابات را تحت تاثیرقرار خواهد داد و آیا بین انتخابات مزبور و ا دامه حضور نظامی آمریکا در عراق ارتباط است؟

منبع: تسنیم

پاسخ دهید

برای دریافت کاتالوگ موسسه کلیک فرمایید ( دانلود کاتالوگ )
Hello. Add your message here.