اندیشکده های راهبردی امریکا

0

هدف این گزارش درک بهتر اندیشکده‌های آمریکایی، دسته‌بندی آن­ها و شناسایی نقش آن­ها در سیاست‌های دولت آمریکا است.

اختصاصی/ افق آینده پژوهی راهبردی– هدف این گزارش درک بهتر اندیشکده‌های آمریکایی، دسته‌بندی آن­ها و شناسایی نقش آن­ها در سیاست‌های دولت آمریکا است.jeld14

اندیشکده‌ها[1] مؤسساتی هستند که به پژوهش، تحلیل و توصیه‌نگاری در مسائل سیاست عمومی[2] در حوزه‌های ملّی و بین‌المللی می‌پردازند. این مؤسسات را می‌توان پل ارتباطی میان دانشگاه‌ها و مراکز تصمیم‌گیری دانست. اندیشکده‌ها با هدف تأمین پایگاه اطلاعاتی لازم برای تصمیم‌گیری در شرایط پیچیده حاکم بر جهان و نیز برای کمک به تصمیم‌گیران برای اتخاذ تصمیماتی آگاهانه‌تر و مؤثرتر، یافته‌های پژوهشی را به زبانی ساده و قابل فهم برای مردم و سیاست‌گذاران ترجمه می‌کنند.

این مؤسسات غیر انتفاعی، علاوه بر کمک به تصمیم‌گیران برای اتخاذ تصمیم‌هایی مستدل‌تر و آگاهانه‌تر، نقش‌های مهم دیگری نیز ایفا می‌کنند:

  • واسطه‌گری میان دولت و عموم مردم؛
  • اعتمادسازی نسبت به نهادهای عمومی؛
  • صدای مستقل و مطلع در بحث‌های مربوط به سیاست‌گذاری؛
  • شناسایی، تبیین و ارزیابی مسائل، پیشنهادها و برنامه‌های سیاستی؛
  • طرح ایده‌ها و مشکلات نوظهور در قالب مسائل سیاستی؛
  • بازگویی مسائل، رخدادها و سیاست‌ها برای رسانه‌ها و تسهیل آشنایی عموم مردم با مسائل سیاستی ملی و بین‌المللی؛
  • ایجاد فضایی برای گفتگوی سازنده به منظور تبادل نظرات و اطلاعات میان ذینفعان کلیدی در فرایند سیاست‌گذاری؛
  • تربیت کارکنان مطلع برای بخش‌های اجرایی و قانون‌گذاری حکومت؛ و
  • به چالش کشیدن خرد متعارف و رویه‌های معمول دیوان‌سالاران و مقام‌های منتخب.

فعالیت‌های یک اندیشکده معمولاً در یکی از دسته‌های زیر قرار می‌گیرد: طرح مسائل سیاستی؛ پژوهش و نگارش کتب، مقالات، خلاصه‌های سیاستی و تک‌نگاشت‌ها؛ ارزیابی برنامه‌های دولتی؛ نشر یافته‌های پژوهشی (حضور در کنگره، رسانه‌ها و سخنرانی‌ها)؛ سازماندهی فعالیت‌های امدادی مختلف؛ شبکه‌سازی از راه برگزاری کارگاه‌ها، سمینارها و جلسات توجیهی؛ پشتیبانی از مقام‌های دولتی ارشد که هنوز بازنشسته نشده‌اند اما موقتاً از دولت خارج شده‌اند.

اندیشکده‌ها از نظر اندازه، منابع تأمین مالی و قلمروی فعالیت اختلاف زیادی با هم دارند. در حال حاضر بیش از ۱۸۰۰ اندیشکده در آمریکا وجود دارد که حدود ۹۰ درصد آن‌ها پس از سال ۱۹۵۰ شکل گرفته‌اند. حدود نیمی از این مؤسسات به دانشگاه‌ها وابسته هستند و حدود یک چهارم آن­ها (یعنی تقریباً ۴۰۰ اندیشکده) در واشنگتن قرار دارند.

بیشتر اندیشکده‌هایی که پس از سال ۱۹۸۰ تأسیس شده‌اند به موضوعات تخصصی (مثل امنیت ملی، امنیت هسته‌ای، گرمایش جهانی و …) می‌پردازند. اما ۳۰ اندیشکده برتر آمریکا برنامه‌های پژوهشی متنوعی دارند. برخی از این اندیشکده‌های برتر عملاً جزئی از فرایند تصمیم‌گیری در آمریکا هستند. مثلاً مؤسسه رَند[3] یا مؤسسه اِربِن[4] پروژه‌های متنوعی برای بخش‌های کلیدی دولت آمریکا اجرا می‌کنند. اما گروه دیگری مثل مؤسسه سیاست اقتصادی[5] یا بنیاد هِریتِج[6]، بدون اینکه پروژه‌ای از دولت بگیرند، پس از طی فرایند پژوهش و تحلیل، به بازاریابی میان نخبگان سیاسی و عموم مردم می‌پردازند.

یکی از واضح‌ترین و مهم‌ترین روندهای حاکم بر اندیشکده‌ها در سطح جهان این است که تعداد و اهمیت آن‌ها در دهه‌های اخیر رشدی شگفت‌انگیز داشته است. امروزه تقریباً در هر کشوری چندین اندیشکده به پژوهش در حوزه‌های مختلف و توصیه‌نگاری به منظور تأمین پایگاه اطلاعاتی لازم برای تصمیم‌گیری در شرایط پیچیده حاکم بر جهان مشغول هستند.

امروزه اندیشکده‌ها بازیگرانی فعال و کلیدی در مسائل داخلی و خارجی دولت آمریکا هستند. برخی از اندیشکده‌ها چنان به هسته‌های قدرت و مراکز تصمیم‌گیری نزدیک هستند که شناسایی تحلیل‌ها و رصد دائمی آن‌ها می‌تواند بصیرت‌هایی درباره تصمیم‌های آتی دولت‌ها بیافریند. هدف این گزارش درک بهتر اندیشکده‌های آمریکایی، دسته‌بندی آن­ها و شناسایی نقش آن­ها در سیاست‌های دولت آمریکا است.

[1] Think Tanks

[2] public policy

[3] RAND

[4] The Urban Institute

[5] The Economic Policy Institute

[6] The Heritage Foundation

مؤسسه افق آینده پژوهی راهبردی

پاسخ دهید

برای دریافت کاتالوگ موسسه کلیک فرمایید ( دانلود کاتالوگ )
Hello. Add your message here.