ایران و عراق نقشه روابط آینده خود را ترسیم می کنند

0

«تاجیک» با اشاره به سفر رئیس جمهوری عراق به تهران گفت: در جریان این سفر دو کشور ضمن مرور روابط گذشته خود به ترسیم نقشه آینده آن می پردازند.

افق آینده‌پژوهی راهبردی «نصرت الله تاجیک»  در خصوص سفر رئیس جمهوری عراق به ایران گفت: از منظر سیاسی و اجتماعی همسایگان جایگاه ویژه ای برای کشورها دارند و تاثیر متقابل راهبردی در میان همسایگان بسیار زیاد است همچنین کشورها از نظر امنیتی نیز همسایگان خود را در حلقه اول قرار می دهند.

کارشناس مسائل بین الملل ادامه داد: اما برخی از همسایگان مانند عراق به نوعی عمق استراتژیکشان در رابطه با ایران بسیار زیاد است و به همین دلیل روابط 2 کشور هم رابطه ویژه تلقی می شود و عراق جایگاه بخصوصی در سیاست خارجی ایران دارد.

وی با یادآوری نقش ایران در خارج کردن داعش از عراق، اظهارداشت: ایران در ایام تصرف عراق توسط داعش توانست ضمن حفظ وحدت سرزمینی در این کشور سایه خشم و تروریست را از سر مردم عراق دور کند و آن ها مرهون کمک های مختلف ایران در طول ایام مختلف هستند که همه این مسائل مورد نظر مردم و مقامات عراقی نیز است.

سفیر اسبق کشورمان در اردن به بُعد دیگر روابط ایران و عراق اشاره کرد و گفت: در دوران تحریم ها هم همسایگان می توانند نقش ویژه ای برای هم ایفا کنند و عراق هم چون نفت خیز است و به انتهای خلیج فارس دسترسی دارد می تواند در این ایام برای ایران مفید باشد و ما باید به تعاملات تجاری مان با عراق جایگاه ویژه ببخشیم.

«تاجیک» در پاسخ به این سوال که آیا سفر «برهم صالح» به ایران در راستای تامین منافع این کشور صورت می گیرد یا وی به دنبال تحکیم روابط با ایران است؟ تاکید کرد: در صحنه سیاست خارجی کشورها به دنبال تامین منافع خودشان هستند و این به این معنی نیست که اگر کشوری به دنبال منافع ملی خودش باشد اقداماتش به ضرر منافع ملی کشور دیگری تمام شود و این سفر نیز در راستای منافع ملی عراق و تنظیم روابط دو کشور صورت می گیرد و و باید در طول آن روابط ایران و عراق دوره شود و دولت جدید بغداد با مقامات تهران به منظور آینده مناسبات خود با کشورمان به ترسیم نقشه بپردازند./

منبع: شبستان 

پاسخ دهید

برای دریافت کاتالوگ موسسه کلیک فرمایید ( دانلود کاتالوگ )
Hello. Add your message here.