برگزاری پیش‌نشست کنفرانس امنیتی تهران: روابط ایران و عربستان و آینده نظم امنیتی منطقه‌ای

0

نخستین نشست تخصصی همایش بین المللی «نظم امنیتی منطقه ای در غرب آسیا» با عنوان «روابط ایران و عربستان و آینده نظم امنیتی منطقه ای» به همت مؤسسه ابرار معاصر تهران و به میزبانی مؤسسه افق آینده پژوهی راهبردی برگزار شد.

اختصاصی/ افق آینده پژوهی راهبردی- در این نشست که به دبیری دکتر علی اکبر اسدی دکترای روابط بین الملل و مدیر کانون تفکر سیاست خارجی مؤسسه افق آینده پژوهی راهبردی، روز سه شنبه چهارم آبان ماه 1395 برگزار شد، سخنرانان به تحلیل موضوع های متنوعی در رابطه با محور نشست پرداختند.

neshast

ابتدا حمیدرضا اکبری عضو هیأت علمی پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی با موضوع «روابط دوجانبه ایران و عربستان و چشم انداز آینده» به سخنرانی پرداخت. وی با اشاه به این که «نگاه عربستان به روابط با ایران نگاهی کاملاً امنیتی است و سعودی ها همه پرونده های منطقه ای را با نگاه بدبینانه و امنیتی نگاه می کنند»، سیاست جمهوری اسلامی ایران در قبال رابطه دو کشور را «سیاستی عمدتاً مبتنی بر صبر و انتظار» توصیف کرده و متذکر شد: «به نظر می رسد مقام های دیپلماتیک کشور تلاش می کنند ضمن مدیریت وضعیت موجود، منتظر وقوع تغییراتی در درون عربستان یا برخی مسائل منطقه ای هستند». اکبری هم چنین معتقد است: «بر این اساس، در آینده دو سناریو محتمل است: یا با ادامه وضعیت فعلی وضعیت تنش میان دو کشور ادامه خواهد داشت و یا با تشدید بحران، این تنش های بالقوه جدی تر خواهد شد».

dr-akbari

دومین سخنران نشست، محمد فرازمند (مدیرکل خلیج فارس وزارت امور خارجه) به موضوع «مسائل و رقابت های منطقه ای در روابط ایران و عربستان سعودی» پرداخت. وی ابتدا اشاره کرد: «در طول حیات حکومت سعودی، همواره دو معادله حاکم بوده است: نخست، تضمین امنیت نفت برای کشورهای غربی در مقابل تضمین امنیت عربستان از سوی کشورهای غربی؛ و دوم حمایت از علمای وهابی در مقابل پشتیبانی علمای مذهبی از آل سعود». به زعم وی، «با این حال تحت تاثیر مسائل مختلفی هم چون تولید نفت شیل این معادله تغییر کرده است و سعودی ها معتقدند در سال های اخیر کشورهای غربی آن چنان که باید از حکومت عربستان حمایت نمی کنند».

فرازمند با اشاره به این نکته که «به دلیل پشتیبانی علمای مذهبی وهابی از داعش که در آینده می تواند خود عربستان را هم تهدید کند، روابط حکام سعودی با علمای وهابی نیز خدشه دار شده و به همین دلیل عربستان بقای خود را به شدت در معرض خطر می بیند»، اظهار داشت: «به همین دلیل است که عربستان، تمام توان خود را برای مقابله با ایران و معرفی ایران به عنوان تهدید معرفی می کند تا از این طریق با پررنگ کردن خطر ایران، کشورهای غربی و علمای مذهبی را برای حمایت خود ترغیب کند».

وی در پایان سخنان خود این اعتقاد را بیان داشت که «به رغم وضعیت عربستان، جمهوری اسلامی توانسته است با کنشگری فعال، موفقیت های بسیاری در منطقه داشته باشد و در جهت تثبیت اهداف و خواسته های خود در سوریه، عراق و دیگر کشورهای عربی گام بردارد. بنابر این، می توان این گونه نتیجه گرفت که صرفنظر از حضور یا عدم حضور عربستان در معادلات منطقه ای، ایران اهداف خاص خود در منطقه را دنبال خواهد کرد و از منظر ایرانی ها عربستان را به عنوان مهم ترین تهدید خود تلقی نمی کند».

dr-farazmand

آخرین سخنران این نشست، هاشم گلچین (کارشناس ارشد مسائل غرب آسیا) با موضوع «نقش ایران و عربستان در آینده نظم امنیتی منطقه ای» بود. وی در ابتدای سخنان خود با اشاره به این که «بر خلاف گذشته که نظم منطقه کاملاً تحت تاثیر قدرت های فرامنطقه ای بود، در شرایط فعلی این رابطه دچار خدشه شده است و بازیگران منطقه ای بیشترین تاثیر را بر ترتیبات منطقه ای دارند»، اظهار داشت: «تحت تأثیر عوامل مختلفی هم چون ظهور داعش و پیامدهای بیداری اسلامی، توان کنشگری کشورهایی هم چون مصر، لیبی، عراق، و سوریه نیز که در گذشته تأثیر جدی بر نظم منطقه ای می گذاشتند تضعیف شده و در نتیجه فضا برای ایران و عربستان به عنوان مهمترین بازیگران تأثیر گذار در تحولات منطقه فراهم شده است».

به زعم وی، «همین موضوع سبب شده تا عربستان که در مواجهه با نفوذ ایران خود را تنها می بیند تلاش کند تا از طریق گرایش به رژیم صهیونیستی، به نوعی به مقابله با نفوذ تهران در منطقه بپردازد؛ اگرچه با توجه به حساسیت های موجود علیه رژیم صهیونیستی در بین افکار عمومی منطقه، این ائتلاف نمی تواند پایدار باشد».

mr-golchin

گفتنی است همایش بین المللی نظم امنیتی منطقه ای در غرب آسیا توسط مؤسسه فرهنگی مطالعات و تحقیقات بین المللی ابرار معاصر تهران برگزار می شود (اطلاعات کامل در خصوص این همایش در پوستر همایش قابل دسترسی است).

Print

پاسخ دهید

برای دریافت کاتالوگ موسسه کلیک فرمایید ( دانلود کاتالوگ )
Hello. Add your message here.