تروریسم هسته ای و آینده امنیت بین الملل

0

تروریسم یکی از مقوله‌های مهم در حوزه امنیت ملی و بین‌المللی در جهان امروز می باشد. تروریسم در ادبیات سیاسی بسیاری از کشورها همواره به‌عنوان یک مسئله و یا موضوع امنیتی مهم مطرح بوده است.

چکیده مقاله:
افق آینده‌پژوهی راهبردی  چکیده زمینه و هدف: تروریسم یکی از مقوله‌های مهم در حوزه امنیت ملی و بین‌المللی در جهان امروز می باشد. تروریسم در ادبیات سیاسی بسیاری از کشورها همواره به‌عنوان یک مسئله و یا موضوع امنیتی مهم مطرح بوده است. اما پس از حادثه 11 سپتامبر به یکی از مهم‌ترین مسئله‌های امنیت بین‌المللی تبدیل گردید. این پدیده به علت پیوندی که با فنّاوری‌های نوین پیدا کرده قابلیت تبدیل شدن به یک معضل راهبردی نوین برای امنیت بین‌الملل را دارد. براین اساس نوشتار حاضر با نگاهی دوباره به پدیده تروریسم هسته‌ای به‌ویژه با وقوع تحولات 2011 به دنبال طرح این سؤال است که تروریسم هسته‌ای چه تأثیری بر روندهای امنیت بین‌الملل آینده دارد. فرضیه تحقیق این است که تروریسم هسته‌ای به‌عنوان یک چالش راهبردی برای امنیت بین‌الملل مطرح خواهد شد. روش تحقیق: روش تحقیق حاضر توصیفی – تحلیلی و اطلاعات مقاله به‌صورت اسنادی – کتابخانه‌ای از طریق فیش‌برداری گرداوری شده است. یافته‌ها: شیوه اقدامات تروریستی و تنوع آن همواره این هراس را به همراه دارد که تروریست‌ها در راستای اهداف خود به سلاح‌های خطرناک‌تر و ازجمله مواد رادیواکتیو و تسلیحات هسته‌ای مجهز گردند. اقدامات پیشگیرانه در این زمینه از قبیل پیش‌بینی مقررات داخلی و بین‌المللی و حفاظت شدید از مواد و تسلیحات هسته‌ای نه‌فقط امری عاقلانه،‌ بلکه امری لازم و ضروری است. نتیجه‌گیری: با توجه به تحولات نوین امنیت بین‌الملل ازجمله تحولات بعد از 2011 و تشدید روندهای تروریستی در منطقه خاورمیانه یک‌بار دیگر ضرورت اتخاذ نگاهی راهبردی به پدیده تروریسم به‌ویژه تروریسم هسته‌ای احساس می‌شود. تفاوت این مقطع با حادثه 11 سپتامبر این است که در آن مقطع غرب خود را قربانی اول تروریسم معرفی می‌کرد و امروز غرب تنها قربانی تروریسم نیست و این پدیده فراگیری بیشتری پیداکرده و محتمل است در قالب تروریسم هسته‌ای به‌عنوان یکی از چالش‌های راهبردی امنیت بین‌الملل آینده مطرح گردد.

کلیدواژگان:امنیت، تروریسم هسته ای، سرقت هسته ای، ایالات متحد آمریکا، روسیه

نویسنده:

فرزاد رستمی

فصلنامه مطالعات بین المللی پلیس – دوره ششم، شماره 26, تابستان 1395.

برای مشاهده کامل مقاله روی فایل مقابل کلیک کنید.  

منبع: فارس

 ** تمامی مطالب اختصاصی پایگاه اینترنتی مؤسسه که بیانگر مواضع رسمی مؤسسه افق آینده پژوهی راهبردی است، با ذکر کلمه «اختصاصی» در ابتدای هر مطلب مشخص شده است. بدیهی است سایر مطالب که فاقد قید «اختصاصی» هستند در حکم موضع رسمی مؤسسه نیست و صرفا جهت بهره برداری علاقه مندان و همراه با ذکر منبع منتشر می شود.

پاسخ دهید

برای دریافت کاتالوگ موسسه کلیک فرمایید ( دانلود کاتالوگ )
Hello. Add your message here.