جهان در دهه آینده با کمبود نفت روبرو می‌شود

0

موسسه گلدمن ساکس هشدار داد در دهه آینده با کمبود نفت مواجه خواهیم شد چون شرکت‌های بزرگ نفتی بیش از پیش به دنبال سرمایه‌گذاری در بخش انرژی‌های کم کربن‌تر هستند.

افق آینده‌پژوهی راهبردی  موسسه گلدمن ساکس هشدار داد در دهه آینده با کمبود نفت مواجه خواهیم شد چون شرکت‌های بزرگ نفتی بیش از پیش به دنبال سرمایه‌گذاری در بخش انرژی‌های کم کربن‌تر هستند.

به گزارش تجارت‌نیوز، گلدمن ساکس اعلام کرد کمبود نفت در راه است چون شرکت‌ها نمی‌توانند کاملا در تولید آینده سرمایه‌گذاری کنند.

شرکت‌های بزرگ نفتی بیش از پیش به دنبال سرمایه‌گذاری در بخش انرژی‌های کم کربن‌تر هستند چون هم از طرف دولت و هم سرمایه‌گذاران برای استفاده از انرژی پاک‌تر تحت فشار قرار دارند.

مایکل دلاویگنا، رییس تحقیقات منابع طبیعی در شرکت گلدمن ساکس گفت: در دهه ۲۰۲۰ مسلما با کمبود نفت مواجه خواهیم شد. چون هیچ کس اجازه ندارد کاملا در تولید آینده نفت سرمایه‌گذاری کند.

او اضافه کرد: انتقال به انرژی کم کربن نتیجه قیمت بالاتر و نه پایین‌تر نفت است.

دلاویگنا گفت شرکت‌های بزرگ نفتی متوجه شده‌اند که اگر می‌خواهند سرمایه‌گذاران را جذب کنند، باید نشان دهند در مورد به حداقل رساندن میزان کربن در اتمسفر جدی هستند.

این تحلیلگر گلدمن ساکس گفت: شرکت‌های نفتی باید به کاهش شتاب شرکتهای زغال سنگ در ۵ سال گذشته دقت کنند تا متوجه تغییر حساسیت‌های سرمایه‌گذاری شوند.

وی اظهار داشت تا انتقال کامل به انرژی تجدیدپذیر، موقتا برای دستیابی به سهم بیشتر در بازار گاز رقابت وجود خواهد داشت. این تحلیلگر گفت با هزینه‌های بالای زیرساخت‌های گاز، شرکت‌های بزرگ تحت حمایت دولت موقعیت خوبی دارند.

«هفت خواهر جدید» نفتی تاثیرگذارترین شرکت‌های خارج از سازمان توسعه و همکاری‌های اقتصادی هستند.

این شرکت‌ها عبارتند از آرامکوی عربستان، گزپروم روسیه، شرکت ملی نفت ایران، شرکت ملی نفت چین، پتروبراس برزیل، پی دی وی اس‌ای ونزوئلا و پتروناس مالزی. «هفت خواهر»‌های اصلی در دهه ۱۹۵۰، بعدها تبدیل شدند به بریتیش پترولیوم، چورون و شل، اکسون موبیل و رویال داچ شل.

دلاویگنا گفت شرکت‌های نفت اروپایی مثل شرکت انگلیسی شل و شرکت فرانسوی توتال هم رقیب امریکا در تبدیل شدن به «شرکت‌های بزرگ انرژی» به جای «شرکت‌های بزرگ نفتی» هستند.

بازارهای نفت در روزهای اخیر ضعیف بوده چون نگرانی از تولید بیش از حد و ترس از رکود اقتصادی قیمت نفت را تحت فشار قرار داده است. قراردادهای برنت و وست تگزاس اینترمدیت با کاهش حدود ۲۰درصدی قیمت نفت نسبت به بالاترین حد آن در ماه اکتبر وارد بازار‌های بی رونق شده‌اند.

منبع: اقتصاد نیوز

پاسخ دهید

برای دریافت کاتالوگ موسسه کلیک فرمایید ( دانلود کاتالوگ )
Hello. Add your message here.