دومین کنفرانس امنیتی تهران/ مجموعه گزارش ها و سخنرانی ها

0

دومین دوره کنفرانس امنیتی تهران  با تاکید بر ابعاد امنیتی و تحت عنوان «امنیت منطقه‌ای در غرب آسیا، چالش‌ها و روندهای نوظهور» برگزار شد.

اختصاصی افق آینده پژوهی راهبردی–  در این کنفرانس که تعدادی از مقامات عالیرتبه کشورمان و خارجی حضور داشتند، محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه به‌عنوان سخنران افتتاحیه سخنرانی  کرد. کمال خرازی، حسام الدین آشنا، علی لاریجانی ، امیرسرتیپ امیر حاتمی  وزیر دفاع ، حسین دهقان وزیر سابق دفاع ،یوسف بن علوی وزیر امور خارجه عمان، جک استراو وزیر امور خارجه پیشین انگلیس ، سیدعباس عراقچی  معاون وزیر خارجه،  نخست‌وزیر سابق ایتالیا ، معاون وزیر خارجه تاجیکستان، مشاور رییس‌جمهور لبنان ، رییس مجلس اعلای اسلامی عراق و.. از سخنرانان این نشست بودند. هم چنین تعدادی از سفرای خارجی مقیم تهران و اساتید دانشگاه در رشته روابط بین الملل  نیز در این نشست حضور داشتند.

لازم به ذکر است: کنفرانس امنیتی تهران با شعار گفت‌وگو، احترام، اعتماد و همکاری متقابل بین کشورهای منطقه غرب آسیا جهت نیل به امنیت و پیشرفت جمعی آغاز به کار کرد.
از منظر جمهوری اسلامی ایران همانطور که خداوند سبحان، مسلمانان بلکه کل بشریت را به « تعاونوا علی البر و التقوی …» دستور داده‌اند، بزرگترین «بر» در حال حاضر « امنیت پایدار » و مقابله هوشمندانه با ناامنی‌های منطقه که اصولا ریشه‌های آن در خارج از منطقه قرار دارد، می‌باشد و متاسفانه دورنمای روشنی برای پایان آن نیز وجود ندارد.
از نظر برگزارکنندگان این کنفرانس، امنیت پایدار این منطقه پیش نیاز پیشرفت مادی و معنوی آن است و این امنیت، جز در سایه اعتماد، تعاون و همکاری کشورهای منطقه به دست نمی‌آید. ازآنجاییکه دشمنان منطقه با هدف تنازع و درگیری بین کشورهای منطقه و درون این کشورها بر طبل منازعه می‌کوبند و متاسفانه تعدادی معدود از کشورهای منطقه در این دام گرفتار شده‌اند، این در حالی است که جمهوری اسلامی ایران در قریب چهار دهه از عمر با برکت خود همواره با هدف انسجام در امت اسلامی حرکت کرد و نسبت به ثبات و پیشرفت امت اسلامی دغدغه داشته است.
نظر به اینکه امنیت جمهوری اسلامی ایران در کنار امنیت منطقه و کشورهای اسلامی نمود پیدا خواهد کرد، بر این اساس، این کنفرانس که با همکاری بیش از پانزده مرکز و اندیشکده مطالعاتی راهبردی و مشارکت طیف وسیعی از نخبگان دانشگاهی و پژوهشی از داخل و خارج از کشور راه‌اندازی شده است، اهداف اصلی شامل «فهم و شناخت واقعی از الگوی راهبردی تحولات منطقه و آینده نگاری آن» و «تولید گفتمان بومی و مشترک بین نخبگان جهت مشارکت در تصمیم سازی و اجماع سازی» را دنبال می‌کند.

در این گزارش، مهم ترین سخنرانی ها و اخبار منتشر شده در خصوص این کنفرانس، مورد توجه قرار گرفته است:

سایر اخبار و گزارش های این کنفرانس را می توانید در پایگاه اطلاع رسانی کنفرانس امنیتی تهران مطالعه فرمایید.

 

 

پاسخ دهید

برای دریافت کاتالوگ موسسه کلیک فرمایید ( دانلود کاتالوگ )
Hello. Add your message here.