ضرورت آینده پژوهی در حوزه آب و پرهیز از عملکرد دقیقه نودی

0

مدیرکل دفتر تحقیقات، توسعه فن آوری و ارتباط با صنعت شرکت آب و فاضلاب کشور گفت: در بحث آب که کالایی اجتماعی، سیاسی و اقتصادی است، نمی توان دقیقه نودی کار کرد بلکه نیاز به آینده پژوهی دارد.

افق آینده‌پژوهی راهبردی دکتر «احمد سیاحی» امروز چهارشنبه در اولین همایش آینده پژوهی صنعت آب و فاضلاب کشور تصریح کرد: رسالت وزارت نیرو تامین آب مناسب براساس استانداردهای ملی و بین المللی و دفع درست فاضلاب و ایجاد بستر زیستی مناسب است.
وی ادامه داد: طبق ماده 53 قانون اساسی، هیچ کس حق ضرر و زیان رساندن به منابع آب و محیط زیست را ندارد و باید دانست این امانتی است که صحیح و سالم و با کمترین چالش باید به نسل های آینده منتقل کرد.
به گفته سیاحی، شرایط بسیار نگران کننده ای در بحث تالاب ها و رودخانه ها موجود است. به عنوان نمونه، رودخانه کارون قریب به 28 میلیارد متر مکعب آبدهی داشته اما در حال حاضر به 12 میلیارد متر مکعب کاهش یافته است. آبدهی رود مرزی اروند رود میان ایران و عراق هم از 13 میلیارد متر مکعب به 6 میلیارد متر مکعب رسیده است.
وی با اشاره به این که 94 درصد آب در بخش کشاورزی، 4 درصد در بخش صنعت و 2 درصد به مصرف شرب می رسد، استفاده بهینه از آب را یکی از بحث های جدی عنوان کرد که نیاز به بررسی ها و ارائه برنامه های جدی دارد.
مدیرکل دفتر تحقیقات آب و فاضلاب کشور تصریح کرد: در دولت تدبیر و امید، ریاست جمهوری بحث آب، محیط زیست و اشتغال را به عنوان اولویت های جدی دولت مطرح کرد. چرا که محیط زیست را بدون آب نمی توان تصور کرد و همچنین اشتغال را.
سیاحی یادآور شد: در رسیدن به این امر، همه باید وفاق و سرعت عمل داشته باشند. در بحث آب که کالایی اجتماعی، سیاسی و اقتصادی است، نمی توان دقیقه نودی کار کرد بلکه نیاز به آینده پژوهی دارد.
سیاحی ضمن بیان این که متوسط مصرف سرانه آب 250 لیتر است گفت: با این میزان مصرف، نزدیک به 3.7 درصد میلیارد متر مکعب فاضلاب درست می شود و بایستی به این سمت پیش برویم که هر کس به اندازه سهم خود مصرف کند.
وی درباره اهمیت تحقیقات در صنعت آب و فاضلاب هم گفت: در بحث تحقیقات باید بازنگری کرد که چه کاری انجام شود بهینه است و ایده ها و طرح ها باید بر مبنای واقعیت صورت گیرد. بر همین اساس، از میان 956 طرحی که به وزارت نیرو ارسال شده، 332 مورد آن مورد تایید قرار گرفت.
**پُزهای سیاسی، عامل کم آبی
محمدرضا حافظ نیا رییس انجمن ژئوپلتیک از دیگر سخنرانان این همایش، تغییر اقلیم را یکی از عوامل بی آبی و کم آبی عنوان کرد و گفت: ابعاد انسانی و سیاسی، علت یا فلسفه تغییر اقلیم و کم آبی شده است به خصوص این که منابع آبی کشور بیش از حد انتظار دچار یکسری عوارض مانند عارضه کمبود، نفله کردن، تخریب و آلوده کردن شده اند که عمدتا منشا انسانی و بیش از همه چیز فلسفه سیاسی دارد.
وی افزود: در قبل و بعد از انقلاب، نقش سیاست در بروز بحران های آبی واضح و مبرهن است، از دستگاه های مربوطه گرفته تا حوزه های سیاست عمومی کشور که خواسته اند پزهای سیاسی بدهند و به همین دلیل منابع آب را دستاویز قرار داده و با ایده های تخیلی و واهی منابع آب را آسیب بزنند.
رییس انجمن ژئوپلتیک تاکید کرد: یکی از ارکان اساسی مطالعاتی که روی آب انجام می شود، حضور جغر افی دانان طبیعی، انسانی و سیاسی هستند و در طرح ها، قبل از هر چیز باید جغرافی دان ها مطالعات پایه را انجام دهند. اما متاسفانه بخشی از معضلات آبی کشور این است که مسوولان در دستکاری منابع آبی کشور ناشیانه و خودسر عمل کرده و منابع آب را نابود کردند.
وی، ضمن رد موضوع جنگ آب تصریح کرد: کمبود منابع آب، صلح هم ایجاد می کند. وقتی منابع کم می شود ذینفعان با هم برای مقابله با این کمبود به مذاکره و تفاهم می نشینند. شاهد این امر، بحران های آب فراوان در دنیا بوده که به قراردادهای بین المللی تبدیل شده اند. در واقع با رویکرد صلح آمیز به مساله کمبود آب، می توان جلوی موارد خاصی را هم که تولید نزاع می کند، گرفت.
به گفته حافظ نیا، اگر رویکرد منصفانه باشد مشکلی پیش نمی آید بلکه مشکل زمانی ظاهر می شود که رویکرد فزون طلبی غالب شود.
همایش امروز سی ام آبان 1397 توسط انجمن آمایش سرزمین ایران در خانه اندیشمندان علوم انسانی تهران برگزار شد.

منبع: ایرنا

پاسخ دهید

برای دریافت کاتالوگ موسسه کلیک فرمایید ( دانلود کاتالوگ )
Hello. Add your message here.