مرکز مطالعات اجتماعی برای نخستین‌بار در کرج راه‌اندازی می‌شود

0

رئیس سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری کرج از راه‌اندازی مرکز مطالعات اجتماعی برای نخستین‌بار در این کلانشهر خبر داد

افق آینده‌پژوهی راهبردی: رئیس سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری کرج از راه‌اندازی مرکز مطالعات اجتماعی برای نخستین‌بار در این کلانشهر خبر داد و گفت: با تحقق این مهم دانش علوم اجتماعی در کرج توسعه می‌یابد و قوت می‌گیرد.
سیدعلی‌اکبر میروکیلی، با اشاره به ضرورت توجه جدی و ویژه به دانش علوم اجتماعی در نظام مدیریت شهری اظهار داشت: در راستای توسعه دانش اجتماعی در ابعاد مختلف در کرج، طبق برنامه‌ریزی‌های انجام شده قرار است که از سوی این سازمان برای نخستین‌بار مرکز مطالعات اجتماعی در ذیل معاونت اجتماعی این سازمان در شهر کرج راه‌اندازی شود. وی افزود: این مرکز با رویکرد آینده‌پژوهی و با هدف ارتقـای بهره‌وری، رفـع تداخل‌های ساختاری و موازی‌کاری‌های موجود، پیش‌بینی ساز و کارهای مناسب برای طراحی راهبردها و ارائه پیوست اجتماعی در طرح‌های عمرانی مدیریت شهری راه‌اندازی می‌شود. میروکیلی ادامه داد: رویکرد مرکز مطالعات اجتماعی شهرداری کرج، مطالعات راهبردی در مدیریت شهری است تا بتوان در تمامی اقدامات و پروژه‌های مربوطه در این حوزه، نقش حوزه علوم اجتماعی را پررنگ‌تر از گذشته کرد.
رئیس سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری کرج یادآور شد: زمانی که پروژه‌های شهری به اجرا در می آیند، ضروری است که پیوست اجتماعی آنها بررسی و نکات مبت و منفی آن شناسایی، تقویت و رفع شود که با راه‌اندازی مرکز مطالعات اجتماعی در کلانشهر کرج این مهم تحقق می‌یابد و شاهد ساماندهی مطلوبی در این بخش خواهیم بود. وی اظهار داشت: مرکز مذکور قرار است که زیرمجموعه معاونت اجتماعی سازمان راه ‌ندازی و آغاز به کار کند که شرح وظایف مختلفی برای آن در نظر گرفته شده که به طور قطع برای شهر و شهروندان مفید است. این مسئول از انجام مطالعات و بررسی‌ها در زمینه‌های امور اجتماعی جهت برنامه‌ریزی‌های کوتاه، میان و بلند مدت در این مرکز خبر داد و گفت: ارائه پیشنهاد جهت افزایش بهره‌وری و همکاری در پیاده‌سازی پیشنهادات پذیرفته شده مربوطه، برقراری ارتباط و تعامل گسترده با اندیشمندان مجامع علمی و موسسات معتبر مطالعاتی و علمی داخلی و خارجی مرتبط، برنامه‌ریزی هدایت و سیاست‌گذاری و تبیین استراتژیهای لازم در بخش پروژه‌های مطالعاتی و پژوهش‌های اجتماعی و شهری از جمله اقداماتی است که در این مرکز انجام می‌شود. میروکیلی به برنامه‌ریزی و نظارت بر کار و دستاوردهای مطالعات اجتماعی و شهری شهرداری اشاره کرد و افزود: استخراج، مستندسازی، بروزرسانی و اشتراک گذاری اطلاعات منطبق با مدیریت دانش و ارائه مستندات به کمیته مستندسازی، مطالعه و پیشنهاد و برنامه‌ریزی در زمینه مسائل اساسی اجتماعی و تدوین برنامه‌های اجتماعی با توجه به مطالعات و بررسی‌های انجام شده و تعقیب آنها تا تصویب نهایی از دیگر وظایف و اهداف مرکز مطالعات اجتماعی شهرداری کرج است. معاون شهردار و رئیس سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری کرج با اشاره به اینکه مدیریت شهری نهادی اجتماعی و تخصصی است، افزود: رویکرد علمی در این حوزه ضروری است و باید در تمامی اقدامات این مهم مورد توجه قرار گیرد. این مسئول بر افزایش تعامل با دانشگاه‌ها، مراکز علمی آموزشی و اساتید و صاحب‌نظران تاکید کرد و گفت: در راستای راه‌اندازی این مرکز علاوه بر اینکه فعالیتها و اقدامات باید درون‌مایه علمی داشته باشند، پیوست علمی و فرهنگی آنها نیز باید در نظر گرفته شود. وی یادآور شد: با شرح وظایف موجود و تعیین چشم‌انداز سالهای آتی، در واقع مرکز مطالعات اجتماعی شهرداری کرج، یک نهاد علمی –پژوهشی و مطالعاتی است که نقشه راه تمامی اقدامات را به ارگانها و سازمانها ارائه می‌دهد.

منبع: سپیدار آنلاین

پاسخ دهید

برای دریافت کاتالوگ موسسه کلیک فرمایید ( دانلود کاتالوگ )
Hello. Add your message here.