معرفی یک آینده‎پژوه (10): پیتر بیشاپ

0

اختصاصی/ افق آینده‌پژوهی راهبردی- پیتر بیشاپ را باید یکی از اندیشمندانی به‌شمار آورد که نقش بی‌بدیلی در ترویج علم-هنر آینده‌پژوهی درعمل ایفا کرده‌اند. او در سال 1968 مدرک کارشناسی فلسفه را از دانشگاه سنت‌لوییس گرفت اما دغدغه‌های اجتماعی و پرسش‌های بی‌پاسخی که پیرامون آینده جامعه در ذهن داشت، وی را به پژوهش پیرامون جامعه‌شناسی علاقه‌مند کرد. بنابراین به دانشگاه ایالتی میشیگان رفت تا در رشته جامعه‌شناسی ادامه تحصیل دهد. بیشاپ از سال 1973 در کالج جورجیای جنوبی (دانشگاه جورجیای جنوبی) به تدریس مسائل و مشکلات اجتماعی و جامعه شناسی سیاسی پرداخت و در سال‌ 1974 مدرک دکتری جامعه‌شناسی را با ارائه پایان‌نامه‌ای مرتبط با آینده‌پژوهی دریافت کرد و به عنوان یک آینده‌پژوه حرفه‌ای با شرکت‌های بزرگ و سازمان‌های دولتی و فدرال امریکا همکاری تنگاتنگ آغاز کرد. به عنوان نمونه بیشاپ به عنوان مشاور با آی‌بی‌ام، مرکز فضایی جانسون ناسا، مواد غذایی نستله، شرکت بسته‌بندی تتراپک، شرکت نفتی شل، سازمان سیا، آژانس اطلاعات دفاعی امریکا، آزمایشگاه ملی لارنس لیورمور، بنیاد کلوگ، سازمان حمل و نقل ایالت تگزاس و سازمان حفاظت از محیط زیست کالیفرنیا همکاری کرده است.

از سال 1982، پیتر بیشاپ به عنوان استاد در دانشگاه هیوستون-کلییرلیک به تدریس آینده‌پژوهی پرداخته است. یکی از یافته‌های بیشاپ را می‌توان ماتریس تفکر پیرامون آینده‌ها دانست؛ ابزار مفهومی سودمند که سه رویکرد را برای درک تفکر پیرامون آینده ارائه می‌کند: آینده‌های محتمل، آینده‌های ممکن و آینده‌های مرجح.

بیشاپ در سال 2005 به دانشگاه هیوستون پیوست و رئیس گروه آینده‌پژوهی این دانشگاه شد. او که به‌تازگی بازنشسته شده است، حوزه کاری خود را ارائه روش‌های پیش‌بینی و برنامه‌ریزی بلندمدت معرفی می‌کند و شرکتی با نام «توسعه و آینده‌پژوهی راهبردی» و وبگاهی با عنوان «آموزش آینده» برای پیشبرد اهداف خود تأسیس کرده است. کتاب‌های «اندیشیدن به آینده: راهنماهایی برای آینده‌پژوهی راهبردی» و «آموزش آینده: بنیان‌های آموزش آینده‌پژوهی» در سال‌های 2007 و 2012 توسط بیشاپ نگاشته شده است.

ماهنامه نامه آینده‌پژوهی، شماره 25، مهر 1394

پاسخ دهید

برای دریافت کاتالوگ موسسه کلیک فرمایید ( دانلود کاتالوگ )
Hello. Add your message here.