معرفی یک آینده‎پژوه (16)جیمز دوار

0

جیمز دوار از جمله پژوهشگرانی است که در مطالعه فناوری‌های راهبردی نیروی زمینی به سفارش شورای ملی تحقیقات امریکا کار کرده است. هدف از انجام این پروژه، شناسایی فناورهایی بود که ظرف سی سال آینده برای نیروی زمینی اهمیت کلیدی خواهند داشت.

زندگینامه

اختصاصی/ افق آینده‌پژوهی راهبردی/ بنت الهدی سعیدی: جیمز دوار دارای مدرک کارشناسی ریاضیات از کالج هاروی ماد  و مدرک کارشناسی‌ارشد و دکتری از دانشگاه کالیفرنیای جنوبی در رشته نظریه اعداد است.

وی در سال 1979 به عنوان ریاضیدان در اداره مهندسی و علوم کاربردی در اندیشگاه رند استخدام شد و پس از ارتقاء شغلی در این اندیشکده، به سمت مدیر اداره تضمین کیفیت پژوهش‌ها و در نهایت استاد تحلیل سیاست‌های بلندمدت در دانشگاه تحصیلات تکمیلی پاردی در اندیشگاه رند نائل آمد.035789652d

دوار که از سال 2001 تاکنون مدیریت مرکز پاردی برای مطالعه سیاست جهانی بلندمدت و شرایط آینده انسان را به عهده داشته، در حوزه‌های تخصصی پرشماری مشارکت کرده است. از جمله مأموریت‌های این مرکز در مورد مطالعه سیاست جهانی درازمدت، که پروفسور دوار نیز در آن نقش داشته است می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  توسعه روش‌های نوین یا پالایش روش‌شناسی‌های موجود به منظور بهبود تفکر درباره آثار و پیامدهای بلندمدت انتخاب‌های سیاستی؛

  توسعه معیارهای بهتر برای پایش و سنجش پیشرفت بشر در سطح جهانی؛

  شناسایی مقوله‌های سیاستی با مصادیق مهم در افق‌های بلندمدت 35 تا 200 سال آینده؛

  به کارگیری تحلیل سیاست درازمدت و معیارهای پیشرفت جهانی در جهت بهبود تصمیم‌های کوتاه‌مدتی که پیامدهای درازمدت دارند؛ و…

  حوزههای تخصصی

دوار در حوزه‌های تخصصی بسیاری همکاری و مشارکت داشته که از جمله این حوزه‌ها می‌توان موارد ذیل را نام برد:

 سامانههای جستوجوی اطلاعات و مهندسی دانش:

از فعالیت‌های پروفسور دوار در اندیشگاه رند، تهیه سامانه نوینی برای جست‌وجو و کسب اطلاعات در محیط‌های پژوهشی است. از این سامانه به منظور سهولت برچسب‌گذاری و نیز استفاده از کلیدواژه‌ها برای کسب اطلاعات از پایگاه‌های داده استفاده می‌شود.

 آیندهنگاری فناوری:

جیمز دوار از جمله پژوهشگرانی است که در مطالعه فناوری‌های راهبردی نیروی زمینی به سفارش شورای ملی تحقیقات امریکا کار کرده است. هدف از انجام این پروژه، شناسایی فناورهایی بود که ظرف سی سال آینده برای نیروی زمینی اهمیت کلیدی خواهند داشت. وی در سایر مطالعات آینده‌نگاری نیز از جمله شناسایی خط‌شکن‌های فناوریِ بالقوه مهم در توانمندی هوافضایی و مطالعه و بررسی توان بالقوه علم و فناوری برای بر هم زدن توازن راهبردی هسته‌ای مشارکت کرده است.

 برنامهریزی راهبردی:

جیمز دوار در سال 2002 کتاب «برنامه‌ریزی فرض‌بنیاد» را به چاپ رساند. در واقع می‌توان گفت وی جزء افرادی است که در ابداع و توسعه روش برنامه‌ریزیِ فرض بنیاد، نقشی محوری داشته و از این روش برای برنامه‌ریزی در شرایط با عدم قطعیت بالا استفاده سودمند کرده است.

 دلالتهای اجتماعی فناوری اطلاعات:

از دیگر حوزه‌های تخصصی است که دکتر دوار در آن فعالیت داشته است. وی در مقاله‌ای، به بررسی شباهت‌های تاریخی بین اختراع چاپ و اینترنت پرداخت و کوشید از راه بررسی اثرات اجتماعی صنعت چاپ، پیامدهای اجتماعی بالقوه اینترنت را درک کند. 

به نظر دوار یکی از پیامدهای بسیار مهم صنعت چاپ، کاهش چشمگیر هزینه و افزایش بسیار گسترده‌ ارتباطات یک نفر با بی‌شمار نفر بود. دوار این چنین استدلال می‌کند که این جهش فناوری به تغییراتی ژرف در جامعه بشری از اصلاحات گرفته تا انقلاب علمی انجامید. وی سپس نشان می‌دهد که اینترنت نخستین بار ارتباطات بی‌شمار نفر را با بی‌شمار نفر در مقیاس جهانی، ممکن ساخته و ادعا می‌کند که مرتبه و بزرگی این توانمندی مشابه صنعت چاپ است. در واقع دوار به جای ارائه پیش‌بینی‌های مشخص، از شباهت‌های تاریخی به عنوان مبنای استنتاج نیروهای حایز اهمیت در انقلاب اطلاعات استفاده کرد.

 فرهنگ سازمانی در نیروی زمینی:

دوار هم چنین در جریان پروژه‌ای که هدف آن مطالعه و بررسی نقش فرهنگ سازمانی نیروی زمینی در چیستی و چگونگی برنامه‌ریزی راهبردی بود، روش‌شناسی علمی را برای شناسایی موانع بالقوه فرهنگی در برابر برنامه‌ریزی راهبردی در جهانِ پس از جنگ سرد، تهیه و تدوین کرد.

 اعتبارسنجی مدلها:

در یکی از پروژه‌های اندیشگاه رند، دکتر دوار مسئولیت شناسایی کاربردهای معتبر سامانه شبیه‌سازی تعاملی توزیع شده را به عهده داشت. شاخه‌های نیروهای مسلح امریکا از این سیستم برای مدل‌سازی و شبیه‌سازی نیازمندی‌های خود در دهه‌های آینده استفاده می‌کنند.

 دینامیک غیرخطی:

دوار با استفاده از نظریه آشوب به مطالعه مدل‌های نبرد پرداخت؛ پروژه‌ای پژوهشی که در نهایت جایزه معتبر انجمن تحقیق در عملیات نظامی را برای وی به ارمغان آورد. در این پروژه ثابت شد که ورود عوامل غیرخطی در تصمیم‌گیریِ شبیه‌سازی شده می‌تواند منجر به آشوب در دینامیک بنیادی مدل‌های ساده نبرد شود.

 تضمین کیفیت پژوهش:

هم‌زمان با تاسیس اداره تضمین کیفیت پژوهش در اندیشکده رند، جیمز دوار به عنوان اولین مدیر این اداره استاندارهای کیفی و حرفه‌ای را برای واحدهای اجرایی و تحقیقاتی اندیشکده رند تنظیم و تدوین کرد.

 سلاحهای راهبردی غیرخطی:

دکتر دوار هدایت پروژه‌ای را بر عهده داشت که هدف آن بررسی ماندگاری و دلالت‌های سلاح‌های دورایستا با برد بالا بود. در این پروژه، الزام ها و کاربردهای چنین سلاح‌هایی در صحنه‌های رزم، شناسایی و تحلیل شد. هم چنین در پروژه‌ای دیگر جیمز دوار به اتفاق پژوهشگران اندیشکده رند، آینده سلاح‌های راهبردی را کاوش کرد. در مطالعه یاد شده، تاریخ سلاح‌های هسته‌ای و سلاح‌های غیرهسته‌ای دورایستا و همچنین طرز تلقی سیاسی، نظامی و عمومی درباره چنین سلاح‌هایی ارزیابی شد. از جمله نکات برجسته این پروژه می‌توان به شناسایی فناوری‌های قطعات سلاح‌های غیرهسته‌ای راهبردی، نقاط آسیب‌پذیری آن‌ها و هزینه‌های تطبیقی سامانه‌های مختلف سلاح‌های غیرهسته‌ای اشاره کرد.

لازم به ذکر است که افزون بر فعالیت‌های یادشده، جیمز دوارد در تدوین چشم‌انداز، محاسبات ریاضی برای طراحی و توسعه سامانه موقعیت‌یاب جهانی و ارائه مشاوره به شورای اطلاعات ملی امریکا نیز فعالیت داشته است.

 ماهنامه نامه آینده‌پژوهی، شماره 34، تیر1395

 

 

پاسخ دهید

برای دریافت کاتالوگ موسسه کلیک فرمایید ( دانلود کاتالوگ )
Hello. Add your message here.