معرفی یک آینده‎پژوه (5): ریچارد اسلاتر

0

اختصاصی/ افق آینده‌پژوهی راهبردی/اگرچه آینده‌پژوهی، فرآیندی جمعی محسوب می‌شود، اما برخی از آینده‌پژوهان توانسته‌اند چهره ‏هایی پیشرو و شاخص باشند؛ ریچارد اسلاتر (متولد 1940 م. لندن) را می‌توان نمونه بارز این گروه از آینده‌پژوهان به‌شمار آورد؛ او در تمامی حوزه‌های آینده‌پژوهی به‌ویژه در حوزه‌های آینده‌نگاری راهبردی، آینده‌نگاری کاربردی، نوآوری اجتماعی و روش‌شناسی از جمله صاحبنظران است.

اسلاتر پس از اخذ دکترای آینده­ پژوهی از دانشگاه لنکستر انگلستان در سال 1982 فعالیت خود را با انجمن‏ های علمی متعدد (از جمله فدراسیون جهانی آینده­پژوهی و انجمن آینده جهان) و نشریات معتبر (نظیر فیوچرز) پی­گرفت. از جمله آثار مطرح و پرفروش او می­توان از کتاب­های «آینده برای هزاره سوم»، «نواندیشی برای هزاره نوین» و «خلق آینده­نگاری اجتماعی» و مجموعه نرم افزاری «بنیان دانشی آینده­پژوهی» نام برد. او بنیان­گذار «موسسه آینده‌نگاری استرالیا» و در زمره آینده­پژوهان انتقادی و علاقه­ مند و معتقد به روش ­شناسی لایه ­ای است. هنر و عکاسی نیز از جمله دغدغه ­های اصلی اسلاتر محسوب می­شود.

او در کتاب «اصل آینده نگاری» می­نویسد: «آینده ­نگاری، فرایند تلاش جهت گسترش مرزهای ادراک از طریق پویش دقیق آینده ­ها؛ ارزیابی اثرات تصمیم‌های کنونی؛ کشف و دوری جستن از مشکلات پیش از وقوع و شفاف­ سازی موقعیت­ های در حال ظهور است.»

ماهنامه نامه آینده‌پژوهی، شماره 17، بهمن 1393

پاسخ دهید

برای دریافت کاتالوگ موسسه کلیک فرمایید ( دانلود کاتالوگ )
Hello. Add your message here.