معرفی یک آینده‎پژوه (7): ادوارد کورنیش

0

واژگان و ادبیات کورنیش معرف رویکرد اکتشافی او در آینده‌پژوهی است و اغلب از اصطلاح Futuring استفاده می‌کند.

اختصاصی/ افق آینده‌پژوهی راهبردی- ادوارد کورنیش (متولد 1927 میلادی) اکنون در 88 سالگی یکی از بزرگان آینده‌پژوهی است. او موسس «انجمن آینده جهان» و سردبیر دوماهنامه فیوچریست است که ابتدا تنها یک گزارش شش صفحه‌ای بود اما از سال 1967 تاکنون به‌طور مستمر منتشر شده و بستری برای طرح مهمترین دستاوردهای آینده‌اندیشی بوده است.614931

کورنیش در دهه 60 میلادی و پس از سال‌ها فعالیت حرفه ای در مجله معتبر «نشنال جئوگرافیک» به موضوع تاثیرات فناوری بر انسان علاقه‌مند شد و این مبحث مدخلی برای ورود او به حوزه آینده‌پژوهی شد که در پنج دهه بعدی زندگی‌اش، مهم‌ترین دغدغه حرفه‌ای او را تشکیل داده است.

کورنیش سال‌ها مشاور ارشد کاخ سفید و کنگره آمریکا بوده و اکنون بیشتر کوشش خود را معطوف به بسط و گسترش دانشگاهی آینده پژوهی ساخته است.

واژگان و ادبیات کورنیش معرف رویکرد اکتشافی او در آینده‌پژوهی است؛ وی اغلب از اصطلاح Futuring استفاده می‌کند و باور دارد ما همواره مسافری در سفر به سوی آینده‌ایم؛ کورنیش در یکی از آخرین آثار خویش می‌نویسد: «آینده پژوهی مهارتی قابل یادگیری است و تقریبا بیش از هر مهارت دیگری برای ما مفید خواهد بود.»

ماهنامه نامه آینده‌پژوهی، شماره 19، فروردین 1394

پاسخ دهید

برای دریافت کاتالوگ موسسه کلیک فرمایید ( دانلود کاتالوگ )
Hello. Add your message here.