پیروزی اردوغان و جهت گیری‌های سیاست خارجی آینده ترکیه

0

روزنامه‌های روسیه به بررسی تاثیر نتیجه انتخابات پارلمانی و ریاست جمهوری ترکیه در عرصه داخلی این کشور، در روابط مسکو و آنکارا، دورنمای روابط ترکیه با آمریکا و تاثیر آن بر اوضاع سوریه پرداختند.

افق آینده پژوهی راهبردی انتخابات ریاست جمهوری و پارلمانی در ترکیه با پیروزی حزب حاکم به پایان رسید و “رجب طیب اردوغان” رهبر آن نیز در همان دور نخست انتخابات در مقام ریاست جمهوری باقی ماند. برگزاری گردهمایی‌های میلیونی مخالفان هم نتوانست کاری از پیش ببرد و در نهایت آنها مجبور شدند پیروزی اردوغان در انتخابات ریاست جمهوری را قبول کنند.

روزنامه «کامرسانت» چاپ مسکو، امروز نوشت: در نتیجه انتخابات روز یکشنبه در ترکیه، اردوغان مجوز پایان ابتکارعمل خود در انجام اصلاحات و تبدیل ترکیه به یک «جمهوری ریاست جمهوری» را به دست آورد. وی اکنون باید منتقدان خود را متقاعد سازد که ترکیه یک کشور خودکامه نیست.

واکنش جهانی به انتخابات ریاست جمهوری و پارلمانی در ترکیه متفاوت بود: سخنگوی کاخ سفید اعلام کرد که دولت آمریکا از ترکیه انتظار دارد تا اقدامات مشخصی در جهت تقویت دموکراسی انجام داده و به کار برای حل و فصل مشکلات در روابط دوجانبه ادامه دهد.

وزیر امور خارجه آلمان تاکید کرد: اکنون زمان آن رسیده تا وضعیت فوق العاده در ترکیه دیگر لغو شود. وزیر خارجه اتریش نیز اظهار داشت که در ترکیه رهبران مخالفان همچنان در زندان بسر می‌برند و هرچند امید زیادی به توسعه دموکراسی در این کشور نیست، ولی ما این یکبار دیگر به اردوغان این شانس را می‌دهیم.

این در حالی است که رئیس جمهوری روسیه که از نخستین رهبران جهانی بود که به رجب طیب اردوغان تبریک گفت، یادآور شد که نتیجه انتخابات در ترکیه نشان دهنده حمایت کامل مردم این کشور از سیاست‌های اوست.

پیروزی اردوغان در انتخابات برای ترکیه به منزله چیست؟

روزنامه «ایزوستیا» نیز در تحلیلی نوشته است: پیروزی سیاسی اردوغان در انتخابات، به عنوان یکی از مراحل تحقق راهکار درازمدت توسعه ترکیه بشمار می‌رود که  اجرای آن تا سال 2023 ادامه خواهد داشت. اردوغان حتی امیدوار است تا آن زمان ترکیه به عضویت اتحادیه اروپا در آمده باشد.

طی چهار سال اخیر و با افزایش وخامت اوضاع در عراق و سوریه و از جمله مطرح شدن مسئله ایجاد کشور مستقل کردستان، رشد تمایلات ملی گرایانه در ترکیه مشاهده شده و اظهارات علنی و شدیدالحن علیه کردها رواج یافت، به گونه‌ای که ترکیه حتی عملیات نظامی علیه شبه‌نظامیان کرد در خاک دو کشور همسایه (سوریه و عراق) را نیز آغاز کرد و قصد دارد تا تامین امنیت مطمئن مرزهای خود به آن ادامه دهد.

حزب حاکم ترکیه و رهبر آن، اردوغان با موفقیت در حال پیشبرد نظریاتی هستند که به آنها کمک می‌کند تا مردم این کشور را گرد خود جمع کنند. یکی از اصلی‌ترین تبلیغات در این زمینه، اقدامات کشورهای غربی علیه ترکیه برای اعمال فشار بر آن، به خاطر عدم وابستگی و استقلال عمل آنکاراست. در همین راستا، مقامات ترکیه انتقادات آشکاری را نسبت به رهبران کشورهای غربی آغاز کردند و این مسئله به شدت مورد توجه و حمایت مردم ترکیه قرار گرفت. به نوشته این روزنامه، واضح است که اردوغان در پنج سال آینده روی تحقق برنامه‌های اقتصادی در جهت توسعه ترکیه متمرکز خواهد بود، چراکه این مسئله دقیقاً امکان مقابله با مخالفان سیاسی را نیز به او خواهد داد.

در رابطه با مسئله کردها نیزباید گفت، اردوغان به استفاده از این مسئله در عرصه سیاست خارجی ترکیه در دورنمای کوتاه مدت ادامه داده و در سیاست داخلی خط مشی شدیدالحن و مبارزه قاطع با حزب کارگر کردستان و همچنین بازگشت پناهجویان سوری به کشورشان را مورد توجه قرار خواهد داد.

انتخاب مجدد اردوغان و تاثیر آن بر سیاست‌های کرملین در منطقه

روزنامه «نیزاویسیمایا گازیتا» یادآور شده است: باقی ماندن اردوغان در پست ریاست جمهوری ترکیه و بویژه سیاست آنکارا در قبال سوریه، ممکن است مشکلات جدی برای روسیه ایجاد کند. در محافل کارشناسی بعید نمی‌دانند که روابط روسیه و ترکیه ممکن است با ناملایماتی روبرو شود و طرح‌های ژئوپلیتیکی و اقتصادی کرملین در خاورمیانه به خاطر غیرقابل پیش بینی بودن سیاست‌های آنکارا در معرض خطر قرار گیرد.

“کنستانتین کاساچوف” رئیس کمیته امور بین‌الملل شورای فدراسیون (سنای) روسیه نسبت به نتیجه انتخابات در ترکیه ابراز خوشبینی کرده و گفته: «بعد از انتخابات تغییر زیادی در روابط مسکو و آنکارا به وجود نخواهد آمد و اردوغان خط مشی خود در عرصه سیاست خارجی را ادامه می‌دهد و از مشارکت با روسیه و ایران در چارچوب مذاکرات آستانه و برای حل و فصل مشکلات در سوریه و ادامه مبارزه با تروریسم، از جمله به شکل سه‌جانبه، حمایت می‌کند.»

البته چنین اظهارنظری با توجه به روند غیرقابل پیش بینی اوضاع در سوریه از جمله حملات مرتب گروه‌های مسلح تندرو به نیروهای دولتی سوریه در استان ادلب، کمی شتاب به نظر می‌رسد.

“کرم خاص” کارشناس سیاسی ترکیه به این روزنامه توضیح داده، احتمال دارد تغییراتی در سیاست خارجی این کشور رخ دهد که چندان مورد رضایت روسیه قرار نداشته باشد زیرا در حال حاضر چند عامل در تصمیمات سیاسی در آنکارا دخیل هستند که از جمله مهمترین آنها، تقویت وضعیت اقتصادی کشور، وجود اختلاف نظر جدی در داخل ترکیه و مسئله کردهاست. ضمن اینکه در این بین، روابط ترکیه با کشورهای غربی در درجه بعدی اهمیت قرار دارد. بدین ترتیب بعید نیست که اکنون با تقویت مواضع اردوغان بعد از انتخابات، وی تصمیماتی در عرصه سیاست خارجی اتخاذ کند که چندان مورد رضایت روسیه قرار نداشته باشد.این مسئله روابط دو کشور را تحت آزمایش بسیار جدی قرار خواهد داد.

امکان عادی سازی روابط ترکیه با آمریکا و تاثیر آن بر اوضاع سوریه

به عقیده “کریل سیمونوف” کارشناس شورای امور بین‌الملل روسیه، یکی از عوامل مهم در روابط مسکو و آنکارا، عادی سازی روابط ترکیه و آمریکا که این مسئله می‌تواند عواقبی از جمله در روند اوضاع در سوریه داشته باشد.

وی یادآور شد: «ممکن است ترکیه به توافقاتی با آمریکا در رابطه با اوضاع در شمال و شمال شرق سوریه دست یابد. در این صورت اقدامات خود در سوریه را با واشنگتن هماهنگ خواهد کرد و نه در چارچوب مذاکرات سه جانبه آستانه و با شرکای خود در روسیه و ایران. بدین ترتیب مشکلاتی در این عرصه به وجود خواهد آمد. البته این مسئله به امکان یافتن زبان مشترک بین اردوغان و ترامپ نیز بستگی خواهد داشت که دیر یا زود روشن می‌شود.»

 به گفته این کارشناس، از سوی دیگر نباید در این رابطه به ترکیه خرده گرفت، چراکه در هر صورت این کشور عضو ناتو و یکی از نقش آفرینان کلیدی در منطقه است که دیر یا زود آمریکا تلاش خواهد کرد  تا روابط خود را با این کشور سر و سامان دهد.

اکنون جبهه جنوبی ناتو تضعیف شده و این به نفع روسیه است

این در حالی است که روزنامه «پراودا»، چاپ مسکو می‌نویسد: ترکیه بعد از انتخابات پارلمانی و ریاست جمهوری روز یکشنبه به اصالت شرقی خود یعنی جهت گیری انفرادی و نه در چارچوب نهادهای خارجی (که در اینجا منظور پیمان آتلانتیک شمالی است) بازمی‌گردد.

احزابی در ترکیب پارلمان قرار گرفته‌اند که اولویت همکاری‌های این کشور را روی مسئله ترک زبان‌ها در منطقه، بخصوص همکاری با کشورهای آذربایجان و ترکمنستان و همچنین انجمن‌های ترک در روسیه قرار خواهند داد و از همین مسئله باید برای توسعه همکاری‌ها با ترکیه و تضعیف جبهه جنوبی ناتو و از همه مهمتر ممانعت از موفقیت اجرای طرح آمریکایی‌ها برای تقسیم سوریه استفاده کرد.

اکنون باید انتظار داشت که مواضع نیروهای محافظه کار و مخالف غرب در داخل ترکیه تقویت شود و دقیقاً این مسئله در مجموع به نفع روسیه تمام شده و روابط دو کشور به روند توسعه خود ادامه خواهد داد.

منبع: تسنیم

** تمامی مطالب اختصاصی پایگاه اینترنتی مؤسسه که بیانگر مواضع رسمی مؤسسه افق آینده پژوهی راهبردی است، با ذکر کلمه «اختصاصی» در ابتدای هر مطلب مشخص شده است. بدیهی است سایر مطالب که فاقد قید «اختصاصی» هستند در حکم موضع رسمی مؤسسه نیست و صرفا جهت بهره برداری علاقه مندان و همراه با ذکر منبع منتشر می شود

پاسخ دهید

برای دریافت کاتالوگ موسسه کلیک فرمایید ( دانلود کاتالوگ )
Hello. Add your message here.